Kayseri Ekspres Haber
HV
19 TEMMUZ Cuma 23:54
Advert

ÇOCUKLAR MANKURT OLMASIN!

Ahmet ŞAN
Ahmet ŞAN
Giriş Tarihi : 07-07-2024 15:05

Çağlar önce düşman çocuklarına yapılan ve yemek veren sahibinden başkasını tanımayan insanların durumuna “Mankurt” denilirdi. Şimdi ise eski sistemler kullanılmadan gerek internet, gerekse sosyal medya veya oyunlar üzerinden insanların örf, adet, din ve aile yapısını bozan sistemle modern mankurtu oluşturuyorlar. Hatta din konusunda azıcık eğilimi olan ve doğruyu kafasında oturtamayan gençlerimiz maalesef deyis ve ateist oluyor. Lütfen çocuklarımıza sahip çıkalım, birer Modern Mankurt olmalarına müsaade etmeyelim…!

 

Asırlar önce, özellikle Türk çocuklarına yapılan ve ailesini, annesini babasını tanımaz hale getirilen sistemin adı “Mankurt…” Moğolcada “Manggur“ olarak anılıyor ama Türkçe anlamı; hafızası silinen, düşünemeyen, hür iradesini kullanamayan, sadece bu süreçte kendisine yemek veren kişiden başkasını tanımayan ve emir almayan kişiye Mankurt deniliyor.

Asırlar önce kafa derisini yüzerek yerine deve boynundan alınan derinin yapıştırılması, daha sonra saçını sıfıra kazıtıp, yaş koyun derisi bağlanması ve günlerce güneşte bekletilerek hafızasının silinmesiyle köylerinden kaçırılan gençlerden mankurt oluşturuluyordu…

Bu geçmiş çağın büyük ayıbı, günahı ve hatta ölümcül suçuydu.

Mankurt ile ilgili bir çok hikaye paylaşılır:

Yıllar önce bir Türk ailesinin tek oğlunu zamanında düşmanlar kaçırır, saçını sıfıra kazırlar ve kafasına yaş koyun derisini bağlarlar. Yaklaşık 1 ay güneşte bekletirken sadece kendine yemek veren kişiyi tanır ve sadece ondan emir alır. Aklını yitirir ve sadece bir kişiden emir alır.

Hafızası, Geçmişi silinir. Anne ve baba dahil hiç kimseyi tanımaz. Ayrıca düşman atleder.

Böyle bir genci evine geri gönderirler, obasına geldiğinde, ailesi ve sevenleri sevinçle sarılmaya kalkışır ancak o hiç kimseyi tanımadığı için kendi ailesini oracıkta katleder.

Bunun gibi yüzlerce üzücü örnekle Mankurt’u tanımlarız.

Ve hatta filmi de var.

Belki izleyenler olmuştur.

Günümüzde ise bu kadar vahşice sistemler kullanılmıyor.

Bir gencin geçmişini silmek için fikirsel bazı şeyler özellikle sosyal medya ve oyunlar üzerinden paylaşılıyor. Ve hatta bazı internet oyunlarında görüyorsunuz, çocuklar annesine veya kardeşine saldırmış diye…

Bu nedenle bugün“ Modern Mankurt’u” yazmak istedim.

Eğer aile bir çocuğa yeterince ilgi göstermemiş, kültürel ve dinsel olarak eğitimini anlamına uygun verememiş ise Modern Mankurt’un en belirgin özelliği olan Deyis veya Ateist olma ihtimali çok yükseltir.

Geçmişini bilmeyen, kimliğini, kültürünü, ebesini, dedesini bilmeyen gençliğin modern dünyamızda oluşturacağı en büyük tehlike maalesef Mankurt’luktur.

 

Mankurt’luk olması gereken hafızası silinen, hissen veya şirin gördüğü şeylere meyil eden anlamı taşıyır bu noktada…

Bu büyük bir tehlike…!

Mesala dizi filmlerde bile her zaman zenginlik ve şatafat aşılanıyor izleyenlere…

Buda bu gibi olayların normalmiş gibi görünmesine ve gençlerin dibi tabanı olmayan bir beklenti içerisine girmesine neden oluyor.

Sonuç olarak ailelere büyük görev düşüyor.

Lütfen çocuğunuzla vakit geçirin.

Ona bir şey söylemenize gerek yok.

Sizi mutlaka oturmanızla, kalkmanızla örnek alacak ve gerçek bir hafızaya sahip olacaktır.

Böyle çocukların ise yanlış yollara sapma ihtimali çok düşüktür.

Ebesini, dedesini, komşusunu, köyünü, kasabasını, anasını, babasını, kardeşini ve gerçek yaşantıyı gören çocuklar asla ve asla yanlış yola sapmaz ve asla Mankurt olmaz…

Sadece ilgi gösterelim…

Birlikte bolca vakit geçirelim…

Eğitimin temeli ailede başlar, çevre ve okul bunu sürdürür.

Bu sözden yola çıkarsak, toplum olarakta hepimize büyük görevler düşüyor.

Allah hiç kimseyi böylesine yanlış yollara saptırmasın, hele hele pırıl pırıl gençlerimizi…!

Sadece Mankurt hikayesine dikkat çekmek istedim, gelin iş işten geçmeden hep birlikte Modern Mankurt’a karşı mücadele başlatalım.

Gençlerimiz bizim geleceğimizdir…

El ele verip, onlara yardımcı olalım…

Hafızasına sahip çıkan, kültürünü edebini bilen ve aklını kiraya vermeyen nesiller için harekete geçelim…

Geçmişiyle barışık, hür iradesini kullanan gençler yetiştirelim.

Bu görev hepimizin…

Kalın Sağlıcakla!

 

Not: Bu yazıyı Kayseri’de yaşadığımız olaylardan sonra manidar buluyorum. Lütfen dikkat edelim…

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI 15 TEMMUZ MİLLİ İRADENİN GÜCÜ! SİYASETİN MERKEZİ KAYSERİ! UYUŞTURUCU’NUN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ! MANKURT! EMEKLİDEN TASARRUF OLMAZ! KÖPEK SORUNU DOĞRU ALGILANMALI! UMUTSUZ OLMAZ! ANNE... DOĞRU DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENİN! İKTİDAR VE MUHALEFET EKONOMİDE ANLAŞTI! İRAN VE İSRAİL NEDEN KONUŞULUYOR! ZAM YAPABİLEN RAHAT! Oy kaybı ve nedenleri BU KEZ CİDDİ! BAYRAMINIZ BAYRAM OLA! SEÇİM BİTTİ, SIRA SORUNLARDA! İNŞALLAH DERS ÇIKARIRSINIZ! SEÇİMDE İKİ ÖNEMLİ FAKTÖR! ORUÇ BİZİ TUTMALI! SEÇİMLER YEREL, PROJELER GENEL… TUT BENİ ORUÇ! VİCDAN VE MUHASEBE! HANGİSİ DOĞRU! SORUN MUHALEFETTE! MADENLER DAHA ETKİN ELE ALINMALI! ESNAFTA 40, MARKETTE 120 LİRA… SEÇİM ŞİMDİ BAŞLADI! 31 MART’TA NE OLACAK? VEREYİMMİ, VERMEYİMMİ ARASI! AMERİKA’NIN DEDİĞİ OLDU ABANDONE OLDUK! SİYASET İLE VATANDAŞ… BAŞARININ SIRRI! BÜYÜKKILIÇ VE ADAYLIK SÜRECİ! EMEKLİ ve ENFLASYON! BEN KARIŞMAM! 10 OCAK VE BİZ! BÜYÜKKILIÇ AĞIR BASIYOR! AK PARTİ KAYSERİ'Yİ NEDEN AÇIKLAMADI? MESAFE YAKIN, ÖDÜL BÜYÜKSE! YENİ YIL VE YENİ BİR DÜŞÜNCE! YENİ YILA DUA İLE GİRİN! MESELE BAKIŞ AÇISINDA! BİTSİN BU ZULÜM, SÖNSÜN BU ATEŞ… BİR PARTİ VE BAŞKANIN ÇÖKÜŞÜ! DURDURUN BU KÖPEK ZULMÜNÜ! HEM EMEKLİ HEMDE TÜKETİCİ SEVİNMELİ! İLKLER VE VALİ ÇİÇEK… ESAS SAVAŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR! CEZAYI GEÇTİK, YA HARAM DEĞİL Mİ? CEZALAR 10 KAT ARTACAK! İŞSİZ İŞ ARIYOR, İŞVEREN İŞÇİ BULAMIYOR! KILIÇDAROĞLU’NDAN SONRA SIRA AKŞENER DE Mİ…? ÖĞRETMEN VE VEBAL! GAZETİCİYİM DEMEKLE OLUNMUYOR! BU BİR BULUŞ DEĞİL DEVRİM! CEHALETLE MÜCADELE SAVAŞTAN ÖNEMLİ! TEŞVİKLER YENİ SORUNLAR OLUŞTURUYOR…! DÜNYA’NIN KÜRESEL DİNİ İNSANLIKTIR! MİLLET BAHÇESİ GÜZEL OLMUŞ AMA…! FAHİŞ FİYAT ENGELLENMELİ! İNSANLAR KENDİ TOPRAKLARINDA NASIL MÜLTECİ OLURLAR? HAK VE BATIL'IN MÜCADELESİ! CHP’DE “ÖZEL” DEĞİŞİM! ERCİYES ANADOLU HOLDİNG VE İŞSİZLİK! BU NEYİN SAVAŞI! KAYSERİ GASTRONOMİ GÜNLERİ VE MİLLET…! CUMHURİYET, 100 NCÜ YIL VE BİZE ANLATTIKLARI… ERBAKAN VE KAYSERİ CENAHI…! GAZZE EVRENSELLEŞTİ! YENİDEN REFAH YENİ BAŞKAN! AMERİKA, BÖLGE HALKININ GÖZÜNDEN DÜŞTÜ DÜNYA YASAKLADI, İSRAİL TANIMADI: FOSFOR BOMBASI ELİTAŞ'IN YENİ GÖREVİ BAŞKANI RAHATLATTI BETON ÇAĞI BİTİYOR… SORUMLULUKTAN KAÇMAYIN! KÖPEK SALDIRILARI VE ZAMLAR NEDEN DURDURULAMIYOR! ULAŞIMA ZAM ÜZDÜ.... KONYA'DA OLMAZKEN, KAYSERİ'DE NEDEN ZAM YAPILDI!