GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-02-2021 12:59   Güncelleme : 06-02-2021 12:59

Şahin, kurumlarda kuyruk konusuna açıklık getirdi

Şahin, kurumlarda kuyruk konusuna açıklık getirdi

"Kurumlarda Kuyruk Çilesi" başlığı ile yapılan haber hakkında basın açıklaması 

Büro Memur-Sen Kayseri Şube Başkanı Talip ŞAHİN Kayseri Sgk İl Müdürlüğünde yaşanan yoğunlukla ilgili açıklamalarda bulundu.
Şube Başkanı Şahin "Küresel bir salgın olan COVID-19 vakaları ülkemizde de yaşanmaya başladığından beri kamu çalışanları özelikle SGK çalışanları hiçbir karşılık almadan canlarını dişine takarak, fedakârca ve özverili bir şekilde görevlerini yerlerine getirmişlerdir. 
HEMDE BU ÇALIŞMALARININ KARŞISINDA ALDIKLARI MESAİ ÜCRETİ YEMEK VE YOL PARASINI DAHİ KARŞILAMAMASINA RAĞMEN !!!
Bu süreçte insanlar avm önlerinde HES Kodu uygulamasından kaynaklı sıraların olması ve kapasitesi dolduğu için marketlerin önünde içeri girmek isteyenlerin oluşturduğu sıralar görülmezken hatta diğer kamu kuruluşlarından hizmet almak için günler sonrasına randevu verilirken bugünkü yapılan haberde nerdeyse tüm işlemlerinizi aynı gün yapabileceğiniz SGK’ da, Kurum girişinde HES Kodu sorgulanan vatandaşların sanki dışarıda keyfi olarak bekletildiği gibi bir algı oluşturulmak istenmiş, kurum çalışanları hedef gösterilmeye çalışılmış ve mesai saatlerinin normale dönmesi yönünde yanıltıcı haber yapılmıştır. Zaten İnsanüstü gayretle iş ve işlemlerini zamanında ve eksiksiz yapmaya gayret eden SGK personelleri fazlasıyla övgüyü hak etmektedir. Hatırlanacağı üzere Sgk personelleride birer insandır ve hastalık bulaşma riski kuruma gelen ortalama kişi sayısı bakımından yüksek riskli gruptadır. Ve dahi 10 Aralık 2020 tarihinde de Kayseri Sgk personeli Selim COŞAR  Covid-19 sebebiyle vefat etmiştir. 
Müdüründen hizmetlisine, hizmetlisinden güvenlik görevlisine sokağa çıkma yasağında bile hafta sonları fedakârca görevlerini ifa etmişler, Kurumda sabahlayanlar bile olmuştur. Böyle bir çalışmanın içinden çıkan Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Türkiye’ de yapılandırma başvurusu almada tarih yazmıştır.  
Memur-Sen’e bağlı Büro Memur-Sen Kayseri 2 Nolu Şube Başkanı Talip ŞAHİN tarafından yapılan açıklamada  "SGK’ da Kuyruk Çilesi" başlığı atarak yapılan  haber SGK çalışanlarını derinde üzmüştür. Bütün kurumlar Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında 10.00-16.00 arası çalışırken SGK çalışanları normal mesai saatlerine devam etmiş vatandaşlarımıza eksiksiz hizmet etmişlerdir. Gelinen nokta itibariyle SGK İl Müdürlüğünde yaşanan yoğunluk kurum çalışanlarından kaynaklanmamaktadır. Kuruma girişlerde yapılan HES kodu kontrolünden kaynaklanan bir yoğunluktur. Bu yoğunluk sadece Sgk’da değil Vergi Daireleri, Nüfus ve Tapu-Kadastro Müdürlükleri gibi tüm kamu kurumlarında sabahları yaşanan yoğunluktan ibarettir. Kaldı ki SGK çalışanlarımız pandemi sürecinde salgına yakalanma pahasına normal mesai saatlerinde çalışmışlar vatandaşın taleplerini eksiksiz yerine getirmişlerdir. SGK personelleri hafta sonu dahi kurumda hizmet vermeye devam etmişlerdir. Bu şekilde mesnetsizce yapılan haberler Sgk personelinin Moral ve motivasyonunu bozmakta çalışma barışını baltalamaktadır. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir" dedi.