KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-02-2021 20:36   Güncelleme : 16-02-2021 20:36

EGE İNCİ’NİN YAZAR BEHZAT MANSUROĞLU İLE RÖPORTAJI

İskenderun Karaağaç'ta 1971 de dünyaya geldim.Beş kardeşiz, en büyükleri benim.Çok kimlikli çok kültürlü topraklarda büyüdüm.

EGE İNCİ’NİN YAZAR BEHZAT MANSUROĞLU İLE RÖPORTAJI

 

 

1.Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

İskenderun Karaağaç'ta 1971 de dünyaya geldim.Beş kardeşiz, en büyükleri benim.Çok kimlikli çok kültürlü topraklarda büyüdüm.

2.Ne kadar zamandır yazıyorsunuz?

Şiiri bana sevdiren,ortaokul Türkçe öğretmeni Mehmet Hayri Erdem'dir.ilk şiirimi kitabımda arka sayfada belirtmiştim.yirmi iki yıldır yazmaktayım.Akan yıllar içinde tıpkı bir insan gibi yazdıklarımla birlikte büyüdük ....

3. Yazmanızda en büyük etken nedir?

Yaşama dair nesnel ve öznel durumların tümünü kapsıyor. Birçok neden olabiliyor.Özlemler insana ve doğaya dair evrensel ve kültürel felsefik düşünsel birikimlerimdir.Anlar hafızamda birikiyor. Okuduklarım ve hayatta edindiğim deneyimler çerçevesinde,duygu yoğunluğu oluşuyor ve bir akarsu gibi akıp gidiyor yüreğimden,kelimelere ruh katarak yazmaya çalışıyorum.

4. Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

Bazen bir olaydan derin bir şekilde etkilenmişsem,duyguları kağıda dökmem zorlaşıyor.şiir yazmak tıpkı doğum gibidir ,bazı doğumlar ağrısız gerçekleşip bir çırpıda dünyaya gelebiliyor.Bazı doğumlarsa çok meşakkatlidir uzun erimlidir,hatta sezeryanla meydana gelir.Şiirde canlıdır her şiirin bir ruhu vardır.Her okuyanın ağzında canlanır.

5. Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

Çoğunlukla yetişkinlere ve gençlere hitap ediyor.Birçok konuyu ele almaya çalıştım evrensel nitelikte şiirler yazmaya çalıştım,bunların içerisinde toplumsal şiirlerde yazdım,yazmak zorundayım yaşadığım tarihe karşı sorumluluğum var,tıpkı tarihin derinliğinde kendi tarihlerine tanıklık eden yazarlar gibi,bende bu bilinçle yazmaya çalışıyorum. Sadece bir tane çocuk şiirim var ve çocuk şiirlerimi çoğaltmam gerektiği kanısındayım.

6. Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?

Bir film repliği,bir doğa manzarası ,bir hayvan sesi,müzik , sevgi gibi birçok şeyden esinlendiğim durumlar olabiliyor.Ayrıca tabiiki kişilerden etkilendiğim durumlarda olabiliyor.Sonuçta yazarın tüm algıları açık olmak zorundadır.Sıradan insanların göremediği olayları görme ve hisetme yetisine sahiptirler.ilham veren herşey hayatın içinde mevcut ve yaşama dair ne varsa ilham kaynağı olabiliyor.

7. Beğendiğiniz ve kitaplarını okuduğunuz bir yazar var mı? ‌

Evet en çok beğendiğim başşeye koyduğum Dostoyevski'dir ruhsal anlamda sosyo psikolojik karekterleri çok iyi bir şekilde ruh katabiliyor.Elbette olumsuz yaşanmışlıkların etkilerini yadsıyamayız,bunun ‌ yanısıra sara hastası olması ve son anda idamdan kurtulması çok derinlikli bir yazar olmasına neden olmuş olabilir.

8. Peki yazarlarla görüşme imkânınız oldu mu? Bir araya geldiniz mi hiç?

Evet , çok sevdiğim dostum Özgür TARAKÇI sayesinde Yılmaz ODABAŞI ile biraraya gelme şansını buldum.Kalemi çok sağlam bir yazardır Feride şiiri zamanında ülkede damgasını vurmuştu.Özellikle "Şafak Keya'da Çıplaktı" romanını okumayan okurlara özellikle okumalarını tavsiye ederim.

9. Konularınızı nasıl seçiyorsunuz?

Açıkçası, genelde yazdıklarım anlık esinlenmeler şeklinde oluştuğu için konu seçmiyorum. Teknik olarak şiir yazmışğım yoktur.Daha önce bahsettiğim gibi,yazmak için bir çok şey nedenolabiliyor, Sıradışı olaylar depremler,gençliğimde bırakmış olduğum aşka dair anılar,yada güzel bir manzarada olabiliyor. Bir aracın içinde yada bir ırmak, deniz kenarı olabiliyor. Şiir bekletmeye gelmez,geldiği anda yazılması gerekiyor yoksa bir kuş gibi anında uçup gider.Yazmadan önce ne yazacağımı bilemiyorum,yazdıktan sonra ortaya çıkıyor.Yazdıklarımı tekrar gözden geçirip şiirin anlam ve bütünlük olabilmesi için kelimelerle bir çocuğun oyuncaklarıyla oynar gibi oynuyorum.

10. Peki son olarak Buradan okurlarınıza seslenmek isteseniz ne derdiniz?

İlk yazdıklarıma baktığımda toyluk zamanlarda küçüklüğümü görür gibi oluyorum.Tuhafıma gidiyor geriye dönüp baktığımda.Yazar olmak isteyen arkadaşlara önerim çok kitap okumalarını söylemek isterim kelime haznelerini nekadar geniş tutabilirlerse kendileri için o kadar iyi olacaktır.Okumadan olmuyor,tek başına yetenek yeterli olmayabilir.Ne kadar kendilerini geliştirebilirlerse okadar geniş bakış açısına sahip olurlar.Herkes yazdığı kadardır.Ne kadar emek sarfederlerse o kadar yetkin bir kalem olurlar.Eğer yazdıkları günübirlik popüler kültür yazımlar çerçevesinde yaparlarsa anlık kazanımlar elde edebilirler fakat ileriye yönelik var olmayabilirler tarihin derinliklerinde yok olmaya mahkumdurlar.... Bana bu olanağı sağladığınız için Size çok teşekkür ederim. Sevgiyle şiirle aşkla kalın....