Kayseri Ekspres Haber
HV
01 EKİM Pazar 12:58
Advert Advert Advert

Genç: MİLLET BAHÇESİ YAPMAK YERİNE, UÇAK ÜRETMEYE DEVAM EDEBİLSEYDİK

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2023 12:28   Güncelleme : 25-06-2023 23:54
Genç: MİLLET BAHÇESİ YAPMAK YERİNE, UÇAK ÜRETMEYE DEVAM EDEBİLSEYDİK

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Kayseri’de üretilen ilk pilotlu uçağın sergilenmesi ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. “1926 da kurulan Kayseri Tayyare Fabrikasının yerine millet bahçesi yapmak yerine, uçak üretmeye devam edecek anlayışta olmamız gerekirdi” dedi.

CHP Milletvekili Aşkın Genç, “İlk uçağı yapmakla ne kadar övünsek azdır. Türk Havacılık tarihine imzasını atmış olan Kayseri Tayyare Fabrikası’nın yerinde bugün millet bahçesi adı altında bir şeyler yapılıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün  büyük önem vererek başlattığı sanayi ve teknolojik kalkınma sürdürülebilse ve günümüzde de kendi uçağımızı yapmaya devam edebilseydik” şeklinde konuştu.

 “  Orman yangınlarına bile müdahale edebilecek uçağımızın olmadığı bir dönemde, geçmişte yapılan uçağı sergilememizin yanı sıra  keşke yeni uçaklar üretecek tesislerimizin varlığını da gösterebilseydik” diyen Genç , “1926’da başlatılan anlayışı devam ettirmek yerine, millet bahçesi yapmakla övünüyoruz. Oysa öncelikli ihtiyacımız savunma sanayinde daha ileri giderek, kendi uçaklarımızı üretmek olmalı. 1930’lu yılların şartları ile yapımı gerçekleştirilmiş uçağımızı sergilemenin yanı sıra, bugün günümüz teknolojisi ile yapılmış en azından kendi yangın uçaklarımızı yapabilen bir ülke olduğumuzu da sergide gösterebilseydik. Cumhuriyet döneminde hiçbir şey yapılmadı propagandası yapanlar, şimdi dönemin bu büyük eserini sergileyerek, buradan siyasi rant beklentisi içindedir. Cumhuriyet Halk Partisi, savunma sanayimizi bugün olduğu noktadan çok daha ileriye götürecek hamleleri yapacak ve  1930’ların anlayışı ile kendi uçaklarımızı günümüz teknolojisi ile  üretmeye devam edecektir” dedi. 

AdminAdmin

YORUMLAR