Kayseri Ekspres Haber
HV
28 MART Salı 11:58
Advert Advert

MAZLUMDER’DE MÜLTECİ HAKLARI KONUŞULDU

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-03-2023 12:40
MAZLUMDER’DE MÜLTECİ HAKLARI KONUŞULDU

 

 

MAZLUMDER’in 8 haftadan bu yana her hafta bir konu ve bir sunucu ile devam eden insan hakları seminerleri tamamlandı. 8. ve son haftanın konusu mülteci hakları sunucu ise Avukat Abdullah Kaya oldu.

 

Mülteci, sığınmacı tabirlerinin değişik kaygı ve sebeplerle kendi ülkesinden başka bir ülkeye gidip yaşayan insanlar için kullanılan bir deyim olduğunu bildiren Abdullah Kaya, özellikle Orta Doğu, Uzakdoğu, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinden çok sayıda insanın Batı ülkelerine ve ABD gibi ülkelere gidip yerleşmeye çaba sarf ettiklerini bildirdi.

 

Sığınmacı ve mülteci durumunda olan insanların uluslararası hukuktan kaynaklanan can güvenliği, mal güvenliği, sağlık, beslenme, çalışma isteği dışında geldiği ülkeye geri iade edilmeme dahil birçok hakları olduğunu, sığındığı ülkenin bunları sağlama yükümlülüğü olduğunu dile getirdi.

 

Sığınmacılarla ilgili Göç İdaresi ve buna bağlı geri gönderme merkezleri oluşturulduğunu da bildiren Avukat Abdullah Kaya, suça karışan mültecilerin geri gönderme merkezlerinde haklarındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar tutuklu olduğunu, suçlu bulunmaları halinde yurt dışına gönderildiklerini, tehlike ihtimali olursa istemediği ülkeye gönderilemeyeceğini bildirdi.

 

Sığınmacıların haklarındaki soruşturma sırasında avukat tutma hakları olduğunu da söyleyen Avukat Abdullah Kaya bu konuda baroların Avukat taleplerine cevap verdiklerini bildirdi.

 

MAZLUMDER Şube Başkanı Ahmet Taş’ta üyeleri ve gönüllülerini temel insan hakları konusunda bilinçlendirme amaçlı etkinlik çalışmaları kapsamında düzenledikleri seminerlerin tamamlandığını söyleyerek, sunumculara ve katılımcılara teşekkür ettiğini bildirdi

 

 

 

 


​​​

AdminAdmin

YORUMLAR