KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-10-2020 13:04   Güncelleme : 23-10-2020 13:04

"Kanalı Beklerken" gösterimini İşçi Filmleri Festivalinde aldı.

Çılgın proje olarak hayatımıza giren “Kanal İstanbul” projesini İstanbul’daki Şahintepe mahallesi perspektifinden bakarak yorumlayan bir belgesel “Kanalı Beklerken”. Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin imza attığı bu proje Türkiye’deki ilk gösterimini İşçi Filmleri Festivalinde aldı.

 

Yoğun bir ilgi ile takip edilen belgesel hitap ettiği kesimde ses getirdi. Alanında profesyonel kişiler tarafından tam not alan Kanalı Beklerken belgeseli aynı zamanda film eleştirmenlerinden mimarlara, akademisyenlerden sinemaseverlere kadar geniş bir kitleye kendini izleterek sevdirdi.

Filmin Yönetmenliğini Yasin SERİNDERE’nin üstlendiği belgeselde, arkadaşlarının da aynı zamanda başından sonuna kadar yardımlarını hiç eksik etmeden, heyecanını ve hevesini hiç yitirmeden, maddi ve manevi desteklerini hiç esirgemeden verdikleri emekler göz ardı edilemez. Bir grup öğrencinin çektiği bir film olmasına rağmen ufak tefek eksiklerini görmezden gelirsek profesyonel bir iş çıktığı apaçık ortadadır.

Ayrıca “Kanalı Beklerken” sadece Türkiye’de değil dünyada da ilgi ile takip edilmektedir. Hali hazırda festival sürecine devam eden film şuan 18. Çevre Film Festivali (finalist), 15. İşçi Film Festivali (gösterim), 10. Sinepark Kısa Film Festivali (finalist), Scout Film Festivali (gösterim), First Time Filmmaker Film Sessions (gösterim), Lift-Off Global Film Network Sessions (gösterim), 3. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali (finalist), 6. Marmaris Kısa Film Festivali (finalist), 2. Sinekültür Üniversitelerarası Film Festivali (finalist), Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (finalist), 20. Frankfurt Türk Film Festivali (finalist) gibi birçok festivalde gösterim hakkı kazanmış veya finalist olmuştur. Daha fazla festivalden ödül ile dönerek hakkettiği başarıyı kazanmasını temenni ediyoruz.