Kayseri Ekspres Haber
HV
28 MAYIS Pazar 16:17
Advert Advert Advert

CHP ADAYI AŞKIN GENÇ : 23 NİSAN CUMHURİYETE AÇILAN YOLDUR

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2023 14:40
CHP ADAYI AŞKIN GENÇ : 23 NİSAN CUMHURİYETE AÇILAN YOLDUR

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri 1.Sıra Milletvekili adayı Aşkın Genç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili bir mesaj yayınladı. Genç mesajında ; “ Ulusal egemenlik demek, halkın kendi kendini yönetmesi, kendisini ilgilendiren kararları doğrudan ya da temsilcileri aracılığıyla kendisinin alması demektir “dedi.

CHP Milletvekili Adayı Aşkın Genç mesajında daha sonra şu görüşleri dile getirdi.

“23 Nisan 1920…

Ve o sürece gelinirken yaşanan, olağanüstü olaylar…

TBMM’nin açılışı…

Cumhuriyet’e çıkan serüvenli bir yol…

Ve yine en başında Mustafa Kemal Atatürk.

“ Ulusal egemenlik demek, halkın kendi kendini yönetmesi, kendisini ilgilendiren kararları doğrudan ya da temsilcileri aracılığıyla kendisinin alması demektir.” 

Ülkemizde Kurtuluş Savaşı öncesinde egemenlik padişaha aitti. Padişah ülkeyi tek başına yönetir, iki dudağının arasından çıkan her söz kanun kabul edilirdi. 

Kurtuluş Savaşı sırasında M. Kemal Atatürk TBMM’nin kuruluşuna önayak olmuş, daha Kurtuluş Savaşı aşamasında halkın temsilcileri aracılığıyla TBMM’de görüşülen ve alınan kararlara katılması sağlanmıştır. 

Cumhuriyetin ilanından sonra hilafetin kaldırılması, padişahlığın sona erdirilmesi, siyasi partilerin kurulmasının ve serbest seçimlerin yapılmasının sağlanmasıyla ulusal egemenlik güçlendirilmiştir. Çok partili döneme geçilmesiyle ulusal egemenlik iyice pekiştirilmiş ve günümüz ulusal egemenlik anlayışına ulaşılmıştır. Bugün padişahlık özlemi içinde olanlar garip bir başkanlık sistemi ile Türkiye Cumhuriyeti’ni dönüştürme hayaline kapılmışlardır. Dünyada eşi benzeri olmayan bir mücadele örneği ile adım adım kurulan Cumhuriyetimizin temelinin atıldığı  ve TBMM’nin açıldığı bu anlamlı günü, tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan eden Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda ve gösterdiği hedeflere sonsuza kadar  yürümeye and içtik Bayramları kutlamamıza dahi izin vermeyen anlayıştan halkımızın oyları ile kurtulacağız ve coşkuyla alanlarda olacağız. Bu duygularla bu bayramı bizlere armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, emeği geçenleri şükranla anıyor, tüm ulusumuzun bayramını kutluyorum.”

AdminAdmin

YORUMLAR