Kayseri Ekspres Haber
HV
07 EKİM Cuma 12:16
Advert

BAŞKAN PEKER: VAKIFBANK PROMOSYON ANLAŞMALARINI GÜNCELLEMELİ

ULAŞTIRMA VE DEMİRYOLU SENDİKASI GENEL BAŞKANI ABDULLAH PEKER: PROMOSYON ANLAŞMALARINI GÜNCELLEMELİ' DEDİ. BAŞKAN PEKER ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 14:21   Güncelleme : 23-08-2022 10:16
BAŞKAN PEKER: VAKIFBANK PROMOSYON ANLAŞMALARINI GÜNCELLEMELİ

Bankacılığın serbest rekabet ortamının giderek yeni ortalama ve uygulamaların doğmasına sebebiyet verdiği günümüzde birçok kurum,  çalıştırdığı personeline yapacağı ödemelerini hangi banka aracılığıyla yapacağını ve kuruma ait mevduatını hangi bankada değerlendireceğini tespit etmek üzere kurum içinin en verimli seçimi yapabilmek amacıyla yeni yöntemler geliştirmekte ve uygulamaktadır. Son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ise kurumların, çalışanları bankayı tespit etmek üzere bir ihale açması, bu ihaleye katılan bankaların teklifler alması ve kurum personeline en çok bedeli veren banka ile bir maaş ödeme protokolü imzalaması şeklinde gerçekleşmektedir.

Bankacılık uygulamasında promosyonlar, ilke olarak kurum personelinin maaşların bankada bulunacağı sürede bankanın elde edemediği gelir beklentisine karşılık verilmektedir. Çünkü kurumlar, personelinin maaşlarını toplu olarak, maaşların ödenmesinden belli bir süre evvel anlaştığı bir bankaya vadesiz olarak yatmakta ve Bankalar da bu süre zarfında vadesiz bekleyen bu para dan vadeli mevduat faizi ödemediğinden kar elde etmektedir. İkinci olarak elde edilecek gelir bakımından daha önemlisi bu protokol süresinde Bankalar kurum  personeline çeşitli bankacılık  ürünlerini (kredi karti, konut kredisi, taşıt kredisi vb.) pazarlamakta ve bu ürünlerden elde edeceği gelir beklentisiyle o kurumlarla birtakım kazandırma hükümleri de içeren anlaşmaları yapmaktadırlar.

Kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bankalarla yaptığı anlaşmalara göre maaş ödemesi yapılan kurum personellerine “Promosyon" adı altında nakdi ödemeler yapılmaktadır. Söz konusu ödemeler, banka aracılığıyla ödemesi yapılan tüm personele eşit şekilde ve tek seferde yapılmaktadır.

TCDD, TCDD Taşımacılık ve TÜRASAŞ Genel müdürlüklerinde ulaştırma hizmetlerinin yürütülmesinde yoğun mesai harcayan personelinin ücretleri günümüz ekonomik şartlarında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, tekrar  banka arasında yapılacak olan sözleşmede; diğer kamu kurum ve kuruluşlarının  güncel olarak yaptığı sözleşmelerdeki promosyon tutarlarının (25-30 bin TL) baz alınması ve promosyon tutarının tüm personele eşit ve tek seferde ödenmesi hususunda düzenleme  yapılmasını gerekmektedir.

AdminAdmin

YORUMLAR