DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ahmet Taş
Ahmet Taş
Giriş Tarihi : 30-06-2020 16:42

EHİL OLMAYAN’A EZİYET

 

Tarihin ilk çağlarından bugüne gerek devlet hayatında gerekse özel iş alanlarında vazgeçilmez temel prensip “işi ehline vermek”

Yüce dinimiz, Kur'an-ı Kerim'de ki emirlerde, Hz. peygamberin tavsiye ve uygulamalarında sık sık tekrarlanan ve hatırlatılan konudur “işi ehline vermek.”

Ulu hakan Yavuz Sultan Selim Han, İran seferine çıkmıştır. İklim şartları, arazi şartları ve yolun uzaması zaman zaman yeniçerilerin itirazlarına da sebep olmaktadır. Sonuçta Çaldıran Ovasına vasıl olunur. Sabah erkenden mi savaşı başlatalım, yoksa birkaç gün dinlenelim mi diye Savaş Divanını toplar. Divan üyelerinin büyük kısmı birkaç gün dinlenmeyi tavsiye ederler.

Yalnız Defterdar Piri Mehmet Paşa, bunun doğru olmadığını bekleme zamanı uzarsa Şah İsmail Ordusunun Osmanlı Ordusu içindeki uzantıları ile irtibat kurup onları kendi saflarına çekeceğini hatırlatarak sabah erkenden savaşın başlamasını tavsiye eder.

Savaş Divanındaki görüşmeleri dikkatle takip eden Sultan, Piri Mehmet Paşa'nın sözünü bitirmesinin ardından Divan üyelerine şu sözlerle hitap eder. “İçinizde tek rey sahibi biri ne yazık ki vezir olamamış” Piri Mehmet Paşa'nın tavsiyesi üzerine ertesi gün savaş başlar ve Osmanlı Ordusunun zaferi ile sonuçlanır. Şah İsmail'in başkenti Tebriz alınarak Osmanlı'ya bağlanır. Bir müddet sonra da Defterdar Piri Mehmet Paşa, sadrazamlık makamına getirilerek emanet ehline verilmiş olur.

Cumhuriyet tarihi boyunca sık sık iktidarlar eleştirilir, emanet ehline verilmiyor, yandaşlar hak etmedikleri makamlara getiriliyor, milletin emaneti hazineden hak edilmeyen paralar alınıyor, yetim malı yiyen haramiler oluşuyor diye.

28 Şubat döneminde Süleyman Demirel'in yeğeni Yahya Demirel'in bankaları hortumlayıp zararın millete ödetilmesi. 28 Şubat paşalarının (Şimdi ömür boyu hapse mahkumlar) bankaların yönetim kurulu üyeliklerine getirilip, hiç anlamadıkları işten yüksek maaşlar almaları çok tenkit almış uygulamalar olarak hafızalarımızdaki yerini koruyor.

Bugünlerde dünya güreş eski şampiyonu Hamza Yerlikaya başta olmak üzere spor ve diğer alanlarda başarılı olmuş bazı simaların ödüllendirme adına hiç anlamadıkları bankacılık alanında görevlendirilip bu görev karşılığı yüksek maaş almaya başlamaları acaba 28 Şubat dönemi yeniden mi geldi. Ehil olmayanlara hiç anlamadıkları alanlarda görev verip maaş bağlamak nereden çıktı dedirtmeye başladı.

28 Şubat'ın akıl almaz yanlışlıklarını kınarken bu nereden çıktı, yoksa Allah kınadığını başına getirmeden canını almaz tabir hayat mı buluyor dedirtiyor.

Makamlara getirilen bahsedilen insanlara makam verenler vicdanen rahatlar mı, onların göreve atama kararnamesini imzalayan amirler rahatlar mı, hiçbir ilgileri olmayan alanda makama getirilip bundan maaş alan anlı şanlı şampiyonlarımız bu atamadan memnunlar mı, gönül huzuru ile emeğimin hakkı diye maaşlarını alıp harcayacaklar mı? Bunu da kendileri bilir.

Sözün sonu “Emaneti ehline vermezseniz ilahi adalet bir gün gelir yakamıza yapışır, hata yapanlarla birlikte buna göz yuman, ses çıkarmayanlar taraf, etraf destekçi ve iyi gün dostları da hesap verir. (Bu dünyada değilse öbür dünyada memleket ve insanlarda zarar görürler)

 Selam ve dua ile

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
kayseri bayan partner http://www.rehberistanbul.com/ http://treedy.net/ http://canliturkiye.com/ istanbul ataköy esc https://www.kayserisempati.com/