Sol Parti Kayseri'de Zamlara Karşı Sessiz Kalmadı

Sol Parti Kayseri İl Örgütü üyeleri, son günlerde yaşanan fahiş zamlara karşı sessiz kalmadı. Halka ait olanı geri alacaklarına dikkat çeken Sol Parti Kayseri İl Başkanı Özge Mutlu, enerji şirketlerinin de kamulaştırılmasını istedi.

GÜNCEL - 25-01-2022 14:36

Sol Parti Kayseri'de Zamlara Karşı Sessiz Kalmadı

Sol Parti Kayseri İl Örgütü Cumhuriyet Meydanında kitlesel basın açıklaması gerçekleştirdi. Sol Parti'nin zamlara karşı düzenlediği basın açıklamasına Eğitim-Sen Kayseri Şubesi, Emekli-Sen Kayseri Şubesi ve EMEP Kayseri İl Örgütü destek verdi.

 

“Çözüm kamulaştırmada, halka ait olanı geri alalım.” diyerek vatandaşa seslenen Sol Parti Kayseri İl Başkanı Özge Mutlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“HALKA AİT OLAN HER ŞEYİ GERİ ALACAĞIZ
ENERJİ ŞİRKETLERİ DERHAL KAMULAŞTIRILMALIDIR

Türkiye ekonomiden siyasete derin bir kriz yaşıyor. Tek adam rejiminin yarattığı güvensizlik, kuralsızlık, belirsizlik ve keyfilik krizi daha da derinleştiriyor. Erdoğan’ın fantastik tezleri, TÜİK’in sahte verileri, bir NAS bir ÇİN modeli derken ülkemiz felaketten felakete sürüklendi. Üç ayda dövizi de faizi de enflasyonu da yükseltip yeni zam ve vergilerle halkı soydular. 

 

BU FATURALAR ÖDENMEZ

Elektrik faturalarımız zamlarla iki üç katına çıktı. Bu zamların tek nedeni enerji üretim ve dağıtımın özelleştirilmiş olmasıdır. Sadece tükettiğimiz elektriğin parasını değil; şirketlere haraç kesiyorlar! Şirketleri zengin etmek için garibanın, yoksulun, emekçinin cebindeki üç kuruşu çalıyorlar! Bu faturalar ödenmez; bu faturaları ödetmeye kalkmak bu karda kışta milyonlarca insanı elektriksiz bırakmak demektir. Geçen yıl 5 milyon ailenin elektriğinin kesildiği düşünülürse bu yıl bu sayı katlanarak artacaktır. Bu büyük eziyete son verilmeli, zamlar geri çekilmelidir!

 

ENERJİ ŞİRKETLERİ HEMEN KAMULAŞTIRILMALIDIR
ENERJİ KAMU HİZMETİ OLARAK SUNULSA 100 TL OLAN FATURA 25 TL’YE DÜŞECEK

Nasıl mı? Kamu kurumu olan EÜAŞ, zamlarla birlikte dağıtım şirketlerine 2022 itibarıyla elektriğin kilovat saatini 31.86 kuruştan satarken, halka gelen enerji bedeli 134.89 kuruş. Yani enerji şirketleri tarafından kamu fiyatının üzerine 4.23 kat ücret konuyor. Yani, enerji kamu hizmeti olarak sunulsa 100 TL’lik fatura 25 TL’ye düşecektir. 

 

Görülüyor ki ödediğimiz faturalar tükettiğimiz elektriğin ücreti değil; şirketler için toplanan haraçtır. Bu pahalılık ve zamlara son vermenin bir yolu var, o da enerji şirketlerinin derhal kamulaştırılması, enerji hizmetinin bir insan hakkı olarak görülerek devlet eliyle sunulmasıdır. Enerji şirketleri derhal kamulaştırılmalıdır!

 

ŞİRKETLER DEĞİL GENÇLER KAZANSIN 
dağıtım şirketlerinin bir ayda toplam abonelerden elde ettiği gelir 2021`de 19,7 milyar lira iken, 2022`de 42,2 milyar liraya çıkacak. Yani özel şirkeler her ay 22,5 milyar lira fazladan gelir elde ederken, aylık gelirleri de yüzde 114 artmış olacak. Yani son zamlarla birlikte toplamda yıllık 270 milyar ilave gelir elde etmiş olacaklar
Bir aylık karları ile bu memleketin gençlerinin sırtında bir yüke dönüşen KYK borçlarının tamamı 10 kere ödenir. Bir sonraki ayda ise 4 milyon öğrenciye yurt imkanı sağlanabilir. BU BİR SOYGUNDUR

 

ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMADA HALKA AİT OLANA GERİ ALALIM

Özelleştirmelerle ülkemizin tüm kamu birikimleri haraç mezat satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden bu piyasa düzeni devam ettirilerek, şirket egemenliği korunarak çıkılamaz. Enerji şirketleri kamulaştırılmadan, bunun mücadelesi gerçekleştirilmeden bu zamlar geri alınamaz!


Türkiye’nin krizden çıkışı için acil bir kamucu dönüşüm gerçekleştirilmelidir. Yerli-yabancı sermayeye peşkeş çekilen, halka ait tüm varlıklar yeniden kamulaştırılmalıdır. Ekonomiden siyasete eğitimden sağlık sistemine kadar her alanda kamucu/toplumcu bir anlayışın egemen kılınarak, özelleştirmelerle yağmalanan yandaş sermayeye peşkeş çekilen kamu malları yeniden kamuya iade edilmelidir. Eğitim ve sağlık her düzeyde parasız olmalı, özel eğitim kurumları ve hastaneler kamulaştırılmalıdır.

Tüm halkımızı bu mücadeleyi birlikte sürdürmeye; halka ait olan her şeyi geri almak için birleşmeye çağırıyoruz.”

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
13 Yıl 5 Ay Hapis Cezası Bulunan Firari Hükümlü Yakalandı

13 Yıl 5 Ay Hapis Cezası Bulunan Firari Hükümlü Yakalandı

19-05-2022 - GÜNCEL

Yahyalı'yı yine Sel Vurdu

Yahyalı'yı yine Sel Vurdu

19-05-2022 - GÜNCEL