GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 17:09   Güncelleme : 24-03-2021 17:25

TÜRK-İŞ TEMSİLCİSİ İDRİS GÜVEN, ERÜ'DE İŞÇİ HAKKI İSTEDİ

TÜRK-İŞ KAYSERİ İL TEMSİLCİSİ VE KOOP-İŞ SENDİKASI ŞUBE BAŞKANI İDRİS GÜVEN, ERCİYES ÜNİVERSİTESİ'Nİ İŞÇİ HAKLARINI İYİLEŞTİRME KONUSUNDA UYARDI. BAŞKAN GÜVEN ŞUNLARI SÖYLEDİ:

TÜRK-İŞ TEMSİLCİSİ İDRİS GÜVEN, ERÜ'DE İŞÇİ HAKKI İSTEDİ

BİLİNDİĞİ ÜZERE, SENDİKA ÜYELİĞİ ANAYASAMIZ, YASALARIMIZ VE ÜLKEMİZ TARAFINDAN ONAYLANMIŞ ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE GÖRE ÖNEMLİ BİR HAKTIR.

HİÇKİMSE BU HAKKIN ENGELLENMESİ İÇİN BİR GİRİŞİMDE BULUNAMAZ, SENDİKA HAKKINI KULLANAN EMEKÇİLERE BİR YAPTIRIM UYGULAYAMAZ.

TÜRK CEZA KANUNUMUZDA BUNA İLİŞKİN CEZAİ HÜKÜMLER DE BULUNMAKTADIR.

ANCAK BUNA RAĞMEN, BU HAKKIN KULLANIMI ÇEŞİTLİ NEDENLERLE ENGELLENMEKTEDİR. EMEKÇİLERİN ÖZGÜRCE SENDİKA SEÇMELERİNE, TOPLU PAZARLIK HAKKINA ERİŞMELERİNE ENGEL OLUNMAK İSTENMEKTEDİR.

BIRAKIN BİR SENDİKAYA ÜYE OLUNMASINI ENGELLEMEYİ, SENDİKAYA ÜYE OLAN, TOPLU SÖZLEŞME HAKKINA ERİŞEN İŞÇİLERİN BİLE, BU HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ KULLANMALARINA ENGEL OLUNMAK İSTENMEKTEDİR.

BELİRTTİĞİM BU DURUMUN BİR YENİSİ, NE YAZIK Kİ, KAYSERİ’DE BULUNAN BİR BİLİM YUVASINDA YAŞANMAKTADIR.

ÜLKEMİZİN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİ OLARAK GÖSTERİLEN ERCİYES ÜNİVERSİTESİ İLE SENDİKAMIZ KOOP-İŞ ARASINDA YILLARDIR TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANMAKTADIR.

ANCAK SENDİKAMIZ İLE ÜNİVERSİTEMİZ ARASINDA, OCAK 2020 TARİHİNDE BAŞLAYAN TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ, ANLAŞMAYLA SONUÇLANAMADIĞINDAN DOLAYI 07 OCAK 2021 TARİHİNDE YÜKSEK HAKEM KURULUNUN VERDİĞİ KARARLA BAĞITLANMIŞ BULUNMAKTADIR.

SÖZLEŞME İMZALANMASINA VE TARAFLARI BAĞLAYICI HUKUKİ BİR NİTELİK KAZANMASINA RAĞMEN, ERCİYES ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ ISRARLA SÖZLEŞMEMİZİN SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE UYGULANMASINI ENGELLEMEKTEDİR.

BİLDİĞİNİZ GİBİ, 696 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEYLE KADROYA ALINAN TAŞERON İŞÇİLER, KASIM AYINDAN İTİBAREN ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞININ YAYINLAMIŞ OLDUĞU GENELGE DOĞRULTUSUNDA ASIL İŞKOLLARINA GEÇİRİLMİŞTİR.

BÖYLECE O GÜNE KADAR FARKLI İŞKOLLARINDA FARKLI SENDİKALARA ÜYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ, ASIL İŞKOLUNA GEÇEREK KOOP-İŞ’E ÜYE

OLMUŞLARDIR. ANCAK 200’ÜN ÜZERİNDE İŞÇİMİZİN HALEN İŞKOLLARI DEĞİŞTİRİLMEMİŞTİR.

AYRICA TERÖR MAĞDURU VE ŞEHİT, GAZİ YAKINLARI VE ESKİ HÜKÜMLÜ ARKADAŞLARIMIZIN DA, TÜM ÇABALARIMIZA VE İLGİLİ KANUNA RAĞMEN İŞ KOLLARI DEĞİŞTİRİLMEMİŞ ONLAR DA YÜRÜRLÜKTEKİ SÖZLEŞMEYE DÂHİL EDİLMEMİŞLERDİR.

BURADA YAPILMASI GEREKEN, BU ARKADAŞLARIMIZIN ASIL İŞKOLUNA DEVRİNİN YAPILARAK SENDİKAMIZLA BAĞITLANAN TOPLU SÖZLEŞMEDEN YARARLANDIRILMASIDIR.

BÜTÜN BENZER İŞYERLERİNDE BU ŞEKİLDE OLMUŞ, TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER, O İŞYERLERİNDEKİ TOPLU SÖZLEŞMELERDEN YARARLANDIRILMIŞLARDIR.

ANCAK ERCİYES ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ, NE YAZIK Kİ, KADROYA GEÇEN ARKADAŞLARIMIZIN SÖZLEŞMEDEN YARARLANMASINI ENGELLEMEKTEDİR. İŞKOLLARI DEĞİŞTİRİLEN VE SENDİKAMIZ ÜYESİ OLAN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ, 1 KASIM 2020 TARİHİ İTİBARİYLE SÖZLEŞMEYE DÂHİL EDİLMELERİ VE SÖZLEŞMEDEN DOĞAN ÜCRET FARKLARINI ÖDEMEK ZORUNDA OLMALARINA RAĞMEN BUNU ISRARLA YAPMAMIŞLARDIR.

BİR BİLİM YUVASIYLA İLGİLİ BÖYLE BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPMAKTAN, BU SORUNLARI HALA YAŞIYOR OLMAKTAN İNANIN Kİ ÜZÜNTÜ DUYMAKTAYIZ.

ANCAK ÜNİVERSİTEMİZİ YÖNETENLERİN, KENDİ HAKLARINI GÜNÜNDE VE ZAMANINDA KURUŞU KURUŞUNA ALIRKEN, EMEĞİ İLE GEÇİNEN, DAR VE SABİT GELİRLİ BU EMEKÇİLERİN HAKLARINI GÖRMEZDEN GELMELERİ VE KEYFİ UYGULAMALARLA BU HAKLARI ÖDEMEKTEN KAÇINMALARI KABUL EDİLEMEZ.

BİZ TÜRK-İŞ HEYETİ İLE ÜNİVERSİTEMİZ YETKİLİLERİYLE BİRÇOK KEZ YÜZ YÜZE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK.

AYRICA YAZILI OLARAK BAŞVURUDA BULUNDUK. KENDİLERİNE BU UYGULAMALARI KANUNEN YAPMAK ZORUNDA OLDUKLARINI ANLATAN RESMİ YAZILAR YAZDIK.

KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMA BAKANLIĞININ GENELGELERİNİ EK OLARAK KENDİLERİNE GÖNDERDİK.

FAKAT BUGÜNE KADAR ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN OLUMLU BİR YANIT ALAMADIK.

DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ,

ÜLKEMİZDEKİ BÜTÜN ÜNİVERSİTELERDE, AYNI DURUMDAKİ İŞÇİLERİN İŞKOLLARI DEĞİŞTİRİLMİŞKEN VE ORADAKİ VAR OLAN TOPLU SÖZLEŞMELERİN İLGİLİ MADDELERİ ONLARA UYGULANIRKEN, ÜNİVERSİTEMİZİN BU TAVRINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ, ÇALIŞMA BAKANLIĞININ GENELGELERİNE VE TALİMATLARINA UYMAMAYI, CUMHURBAŞKANIMIZIN İMZASIYLA RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN İŞKOLUNA İLİŞKİN DÜZENLEMEYİ ISRARLA UYGULAMAMAKTADIR.

ANAYASAL HAKLARINI KULLANARAK SENDİKAMIZ KOOP-İŞ’E ÜYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ AÇIK AÇIK TEHDİT EDİLİYOR, BASKI ALTINA ALINMAK İSTENİYOR.

PANDEMİ, COVİD 19 KOŞULLARI BAHANE EDİLEREK BAZI ARKADAŞLARIMIZIN KASITLI OLARAK GÖREV YERLERİ DEĞİŞTİRİLİYOR.

DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇTİĞİ, YAŞAM KOŞULLARININ GİTTİKÇE AĞIRLAŞTIĞI, EMEĞİ İLE GEÇİNENLERİN ZORLANDIĞI BİR DÖNEMDE BUNLARIN YAPILMASINA SESSİZ KALAMAYIZ, KALMAYACAĞIZ.

MECLİSTE GRUBU BULUNAN AK PARTİ, MHP, CHP VE İYİ PARTİ’NİN KAYSERİ MİLLETVEKİLLERİNE BİLGİ VERDİK, ONLARDAN DESTEK İSTEDİK. CHP MİLLETVEKİLİ SAYIN ÇETİN ARIK SORUNU MECLİSE TAŞIYARAK DESTEK VERMİŞLERDİR KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

MHP MİLLETVEKİLİMİZ SAYIN BAKİ ERSOY İLE BİRLİKTE SORUNU GÖRÜŞMEK İÇİN REKTÖR BEYİ MAKAMINDA ZİYARETE GİTTİK. ANCAK BİR SONUÇ ALAMADIK. SAYIN VEKİLİMİZEDE HER ZAMAN YANIMIZDA OLACAĞINI İFADE ETTİĞİ VE BİZLERİ DESTEKLEDİKLERİ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

VEKİLİMİZ İLE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ZİYARET SONUCUNDA;

ÜNİVERSİTE YETKİLİLERİ SÖZLEŞME YAPMA YETKİSİ VERDİKLERİ İŞVEREN SENDİKASI MİKSEN İLE GÖRÜŞMEMİZİ TAVSİYE ETTİLER. O SENDİKA DA BİZLERE %2 ORANINDA ZAM TEKLİF ETTİ.

ENFLASYONUN %15 OLDUĞU BİR ORTAMDA EMEKÇİYE %2 VERMELERİ AKIL TUTULMASI GİBİDİR. İNSAN AKLI İLE ALAY ETMEK BU OLSA GEREK.

AYNI ZAMANDA PANDEMİ DÖNEMİNDE HER TÜRLÜ HASTA İLE İLGİLENEN, GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞAN SAĞLIK EMEKÇİLERİMİZE DE AYNI ORANDA ARTIŞ ÖNERDİLER. HERKES PANDEMİDE HASTA DAN VİRÜSDEN KAÇARKEN BU EMEKÇİ ARKADAŞLARIM DURMADAN ÇALIŞMAKTA VE ONLARA LAYIK GÖRÜNEN ORAN %2 SADECE O KADAR.

TÜRK-İŞ KONFEDERASYONUMUZA BAĞLI SAĞLIK-İŞ SENDİKAMIZ DA BU KOMİK ÖNERİYİ KABUL ETMEDİ. ZATEN KABUL ETMELERİDE MÜMKÜN DEĞİLDİ. BİZLER DE BU SÜREÇTE ONLARIN HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ. HAKLARINI ALANA KADAR DESTEĞİMİZİ ESİRGEMEYECEĞİZ.

DEĞERLİ ARKADAŞLARIM,

BİZ TÜRK İŞ OLARAK ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNDEN TEMENNİMİZ, BU HAKSIZLIKLARIN GİDERİLMESİDİR. HEM SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN HEMDE

OKULLARDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN HAKLARININ BİR AN ÖNCE VERİLMESİDİR.

BİRÇOK ÜNİVERSİTE İLE SORUNSUZ YÜRÜTÜLEN BU SÜRECİN, ERCİYES ÜNİVERSİTESİYLE DE YÜRÜTÜLMESİDİR.

BİZLER HER ZAMAN SOSYAL DİYALOGTAN YANAYIZ. BUNU ÜNİVERSİTEMİZ İLE DE KURMAK VE SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ.

KARŞILIKLI OLARAK OTURDUĞUMUZDA ÇÖZEMEYECEĞİMİZ HİÇ BİR PROBLEM BULUNMAMAKTADIR.

AKSİ HALDE, ÜYELERİMİZİN HAKLARINI ALMAK İÇİN YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR.