GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 15:06   Güncelleme : 02-04-2021 15:09

TABİP ODASI AÇIKLADI: İKİ AŞIDA GÜVENLİ

Kayseri Tabip Odası Kovid-19 Aşı Kurulu, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen iki aşının da güvenli ve etkin olduğunu bildirdi.

TABİP ODASI AÇIKLADI: İKİ AŞIDA GÜVENLİ

 

Kurulun yazılı açıklamasında, Kovid-19'a karşı Sinovac (Coronavac) aşısının yanı sıra Pfizer/Biontech (Comirnaty) aşısının da uygulamaya girmesi ve aşı hakkı tanınan vatandaşlara iki tercih sunulmaya başlanmasıyla vatandaşların bu iki aşıdan hangisini tercih etmeleri gerektiği konusunda soru işaretleri uyandığı belirtildi.

Sinovac aşısının Türkiye'de ocak ayından bugüne kadar 15 milyondan fazla kişiye uygulandığı anımsatılan açıklamada, şimdiye kadar güvenlik ve etkililik yönünden bu aşıya ilişkin şüphe uyandıracak bir olumsuzlukla karşılaşılmadığı aktarıldı.

Pfizer/Biontech aşısının da aylardır birçok ülkede milyonlarca insana uygulandığı, bu aşının da güvenli ve etkili olduğunun görüldüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Her iki aşının da yüzde 100'e yakın bir oranda koruduğu bilinmektedir. Her aşının nadir de olsa alerji ve yan etki yapma potansiyeli vardır ve hangi tür aşının kimlerde bu olumsuzluklara yol açabileceği öngörülemez. Bu nedenle vatandaşlarımızın her iki aşıyı da güvenle yaptırabileceklerini, tercih için kararsız kalarak zaman kaybetmek yerine bir an önce randevu alıp aşılarını yaptırmalarını ve aşı yaptırmadan önce aşı merkezindeki ilgili doktor ve sağlık çalışanlarını sağlık durumlarına ilişkin bilgilendirmelerini öneririz. Sağlık Bakanlığının elinde olan veriler ayrıntılı bir şekilde analiz edilerek, aşılama başladıktan sonra, 2 doz aşılanmış olan sağlık çalışanlarının birinci derece aile bireylerinde hasta olma oranı toplumun diğer kesimlerine göre halen yüksekse sağlıkçıların eş, anne, baba ve kardeşlerine de aşılamada öncelik verilmesini öneririz."

Kurul, aşı karşıtlığıyla da etkin şekilde mücadele edilmesi gerektiğini, insanları korkutarak aşı olmalarını engelleyen kişilere, aşı hakkı geldiği halde olmadığı için hasta olan, hastaneye yatan, çevresine hastalığı yayan ve hayatını kaybeden insanlara vicdani sorumluluklarını da hatırlattı.