GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 17:33

MÜLTECİLER DAHA FAZLA KORUNSUN

MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş konuyla ilgili şunları söyledi

MÜLTECİLER DAHA FAZLA KORUNSUN

 

 

20 Haziran günü 2001 yılından bu yana dünyada mülteciler günü olarak kutlanıyor.

 

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin ilan ettiği bilgilere göre son 10 yılda dünya çapında insanların zorla yerinden edilmelerinde hızlı bir yükselme görülmektedir.

 

Savaşlar, iç çatışmalar, yönetimlerin uyguladığı baskılar, olumsuz iklim şartları ve diğer sebeplerle yaşadıkları yerden ayrılan insanların sayısı bugün dünya nüfusunun %1’in den fazla bir seviyeye yükselmiştir.

 

2021 yılı sonunda zorla yerinden edilen insanların sayısı 90 milyonu aşmış bulunuyor. Birleşmiş Milletlerin kontrolü altında bulunan mülteci sayısı da 23.5 milyonu geçmiş bulunuyor. Dünyada ülkeleri içinde yerinden edilen insanların sayısı da 53 milyonu geçmiş bulunuyor.

 

Ülke içinde yerinden edilen insanların çoğunlukta olduğu ülkeler içinde Suriye, Afganistan ve Venezuela başı çekmektedirler. 2021 yılında korunmak için ülke sınırlarını geçen insanların sayısı da 1.8 milyon olarak açıklanmış bulunuyor. 

 

Şubat ayında başlayan ve 100 günü geride bırakıp halen devam eden Rusya - Ukrayna savaşında, yaşadığı topraklardan ayrılmak zorunda kalan Ukraynalı mülteci sayısı da 6 milyonu geçmiş bulunuyor. Bu mültecilerin çoğunluğunu AB ülkeleri sahiplenmiş bulunurken az sayıda da olsa Türkiye'nin sahiplendikleri de vardır.

 

MAZLUMDER Kayseri Şubesi olarak!

Farklı sebeplerle zulme uğramış 5 milyondan fazlası da ülkemizde yaşayan mültecilerin uluslararası hukuk ve insan hakları sözleşmelerinden doğan haklarının korunması, ayrımcılık ve kötü muamele dahil her türlü insanlık dışı muamelelere karşı koruma altına alınmaları bir insanlık borcudur diyoruz.

 

Bunun temini için Birleşmiş Milletler teşkilatını, uluslararası kamuoyunu, Adalet Divanını, insan hakları mahkemelerini ve konuyla ilgili sivil toplum kurumlarını inisiyatif almaya davet ediyoruz. Böylece mazlum sahipsiz kalmış mülteciler daha fazla korunmuş olsunlar. Tüm dünya mültecilerinin gününü tebrik ediyoruz. 

 

                                                                                                   

Ahmet ŞanAhmet Şan