KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-11-2020 12:50   Güncelleme : 01-11-2020 12:50

MUHTEŞEM KÜTÜPHANEYE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Talas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kültür Merkezi ve 7/24 Kütüphane, düzenlenen görkemli törenle hizmete açıldı.

MUHTEŞEM KÜTÜPHANEYE MUHTEŞEM AÇILIŞ

 

 

Talas girişindeki törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yanı sıra Vali Şehmus Günaydın, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Ali Odabaş'ın yanı sıra ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Törende ayrıca “Yağmur Şairi” olarak bilinen Nurullah Genç de yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından 7/24 Kütüphane ile ilgili tanıtım filmi gösterildi ve ardından tüm katılımcılar bir süre toplu olarak kitap okudu.

Açılış öncesinde kürsüye gelen Nurullah Genç, “Okuyarak kendimizi eğitmek baş vazifemizdir.” sözleriyle okumanın insan hayatındaki önemine vurgu yaptı. Eğitimin ve okumanın medeniyet yaşamı üzerindeki etkisine de değinen Genç, hayata yön vermenin yeryüzünü imar etmenin yolunu bulmak için okumak şarttır. Okumayı bırakırsak gelişemeyiz ve adalet medeniyetinin gücünü bütün dünyaya yeniden hakkıyla duyuramayız. Bu yüzden okumak mecburiyetindeyiz. Bu yüzden atılan atımlar çok kıymetli adımlardır. Bu yüzden bir kütüphanenin açılışı bu kadar önemlidir. Talasımıza bu mutluluğu yaşattığı için Başkan Yalçın’a teşekkür ederim.” dedi.

“KÜLLİYEDEKİ KÜTÜPHANE BİZE İLHAM KAYNAĞI OLDU”

Daha sonra kürsüye gelen Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın kütüphanenin konumuna dikkat çekerek, “Kütüphanemizin iki üniversite ile kapı komşusu olması ve yurtların yanı başında olması önemini arttırmaktadır.” dedi. “Medeniyetlerimizi kuran alimlerimiz bunları kütüphane ile gerçekleştirmişler.” sözleri ile kütüphanenin medeniyetler üzerindeki önemine vurgu yapan Başkan Yalçın, şöyle konuştu: “Medeniyet birikimini bizlere kütüphanelerle aktarıldı. Fakat biz bu konudaki kabiliyetimizi yitirince bizim batı dillerindeki eserlerimizi Türkçeye çevirmek zorunda kaldık. Kütüphane iki anlama gelmektedir, birincisi kitapların konulduğu ve sunulduğu yer, ikinci anlamı da bir medeniyetin yazılı eserlerinin bütünü akla gelir. Sayın Cumhurbaşkanımızın külliyede oluşturduğu kütüphane çalışmaları bize ilham kaynağı olmuştur.”

“UYUMAYAN KÜTÜPHANE”

Talas Kültür Merkezi ve 7/24 Kütüphane hakkında bilgiler veren Başkan Yalçın, burasının gece gündüz açık, adeta uyumayan bir kütüphane olduğuna dikkat çekti. Ayrıca içerisinde birçok bölümün yer aldığını ifade eden Başkan Yalçın, kütüphanenin ilk iki katının kurs ve kültürel faaliyetler için bir katın ise tamamen süreli yayınlar ve dergiler için ayrıldığını söyledi.

SON KAT AKADEMİSYENLERİN

Kütüphanede ayrıca dijital kitap ağı oluşturulduğuna değinen Başkan Yalçın, bir katın klasik kütüphane olarak tasarlanırken en üst katının ise sadece akademik personele ayrıldığını sözlerine ekledi.

Engelli kitapseverler için de özel bir alanın oluşturulduğu belirten Başkan Yalçın, pandemi dönemiyle daha da önem kazanan hijyen konusunun kütüphanede unutulmadığına vurgu yaparak kitapların hijyeni için de özel cihazların kütüphanede yer aldığını dile getirdi.