TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 19-02-2021 22:47   Güncelleme : 19-02-2021 23:08

MUCİT CENGİZ ÇETİN ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

ŞİMDİ DE AMERİKALI NASA MÜHENDİSLERİNİN UZAY YOLCULUĞUNDA KULLANACAKLARI ROKETLERİN YÜKSEK HIZLARDA YOL ALABİLMESİ İÇİN ÇOK UZUN BOYUTLU FÜZELER (275 METREDEN BAŞLAYAN UZUNLUKLAR) KULLANILMASI GÖRÜŞÜYLE BAŞLATTIKLARI ÇALIŞMALARI MUCİT CENGİZ ÇETİN'İN DAHA ORTA 2'DE İKEN NASAYA MEKTUP YAZARAK ÖNERİDE BULUNDUĞU ORTAYA ÇIKTI. 

MUCİT CENGİZ ÇETİN ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

BALIKESİRLİ MUCİT  ELEKTRONİK MÜHENDİSİ CENGİZ ÇETİN BİZİ ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR. 

BU OLAYIN DOĞRULUĞU İSE CENGİZ ÇETİN'İN  ORTA OKUL SINIF ARKADAŞI VE AYNI ZAMANDA BALIKESİR ARENA GAZETESİ SAHİBİ AZİZ HAN'IN FACEBOOKTA YAPTIĞI PAYLAŞIMLA ORTAYA ÇIKTI. 
 
 BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR ARENA GAZETESİNİN  SAHİBİ VE GENEL YAYIN YÖNETMENİ AZİZ HAN ŞÖYLE DİYORDU :

(CENGİZ ÇETİN ile ben, hem mahalleden çocukluk arkadaşı hemde Blk. Atatürk Ortaokulu'ndan sınıf arkadaşıyız.. 1972 veya 1973 senesinde orta 2. sınıfta HASAN AKIN isminde çok sert ama bir o kadar da başarılı bir Fen Bilgisi Öğretmenimiz vardı.. Ve bu hocamız çok genç yaşta (1980'li yılların ilk yarısında kansere yenik düşüp, aramızdan ayrıldı.. Nur içinde yatsın..) Birgün ödevlerimizi ders defterlerimizden kontrol ederken Cengiz'in şimdi bahsemiş olduğu NASA'ya yazmış olduğu bu mektubu defterin yaprakları arasında görmüş ve görmekle kalmayıp, şok olmuş bir tavırla Cengiz'e ''Sen şimdi mektubu gerçekten taaa ABD'ye, yani NASA'ya gönderdin mi..?'' diye sormuş, ondan da ''Tabi Hocam..'' cevabını aldıktan sonra şaşkınlığı ile birlikte hayranlık içerisinde Cengiz'e sarılıp onu kucaklamıştı.. Aradan 46-47 yıl geçmesine rağmen bu olayı ben daha dün gibi hatırlıyorum.. İnsan yaşlandıkça dün yediğini unutuyor ama çok uzun yıllar öncesi yaşadıklarını adeta 'DÜN' gibi hatırlıyor.. Şimdi Cengiz Çetin arkadaşımın bu paylaşımın görünce biranda o yıllara gittim.. Bu arada Cengiz daha o yıllarda dahi teknik konulara çok meraklı ve Fen derslerinde çok başarılı idi.. Sürekli bize ve hocalara ''Ben bilim adamı olacağım..'' der ama biz o yıllarda 'Bilimadamı'nın ne demek olduğunu bile tam olarak bilmezdik..! Ama Cengiz hedefini ve ne istediğini çok iyi biliyordu.. Sonunda azmetti, başardı ve iyi bir Elektronik Mühendisi oldu.. Ayrıca bilenler bilir, Cengiz Çetin çok iyi bir sporcudur.. Boks ve Jimnastik dallarında önemli başarıları, şampiyonlukları ve madalyaları olduğunu biliyorum.. Karakter ve kişilik özelliklerine gelince; ADAM GİBİ ADAMDIR.. Kısacası biz  onunla daima gurur duymuşuzdur ve şimdi de insanlık adına birbirinden değerli bu önemli icatları nedeniyle onunla hep göğsümüz kabarıyor.. Sağolsun, varolsun, başarıları hep daim olsun.. Şimdi bu güzel anı'ya tanıklık etmiş olmak benim için de çok gurur verici.. Ne mutlu bana ki, CENGİZ ÇETİN'in arkadaşıyım..)