GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2021 17:13   Güncelleme : 25-08-2021 17:24

MAZLUMDER’DEN TARİHE YOLCULUK

Mazlumder Kayseri Şubesi normalleşme şartlarını da fırsat bilerek üye ve gönüllülerini tarih ve kültür gezileri ile rahatlatıyor.

MAZLUMDER’DEN TARİHE YOLCULUK

Geçen ay Kayseri'nin önemli tabiat hazinelerinden Sultan Sazlığı Kuş Cenneti'ne gezi düzenleyen Mazlumder, geçen hafta sonu da Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı olan serhat şehri Kars ve Dadaşlar diyarı Erzurum'a gezi düzenledi.

 

19 Ağustos Perşembe akşamı Kayseri'den hareket ile başlayan gezinin ilk durağı Kars oldu. 11 saatlik yolculuktan sonra Kars’a ulaşan ekip konaklama yeri olan Öğretmenevinde yapılan kahvaltının ardından çapı 65 kilometre, derinliği 25 metre olan ve kışın suları donduğu için üzerinde atlı kızaklarla dolaşılıp buzlar kırılarak balık tutulan Çıldır Gölünü ziyaret ederek rehber Ali Yavuz'dan göl hakkında bilgiler aldı.

 

Daha sonra Cuma Namazı için Kars'a dönen ekip namaz sonrası Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı olan tarihi Ani şehrinin harabelerini ziyaret etti. Bugün açık hava müzesi olarak düzenlenen, içinde Türklerin ilk yaptıkları cami, kiliseler ve ateş tapınaklarının bulunduğu bölgede saatlerce süren inceleme ziyareti ile tarihe yolculuk yaptı.

 

Ani tarihi şehri açık hava müzesinde ki verimli ziyaretin ardından Kars'a dönen ekip öğretmenevinde istirahate çekildi. 21 Ağustos Cumartesi günü Mazlumder gezi ekibinin ilk ziyaret yeri Sarıkamış oldu. Birinci Dünya Savaşı'nda 90 bin askerimizin Ruslarla girdiği mücadelede donarak şehit olduğu Sarıkamış ziyareti hüzünlü bir ziyaretti.

 

Yol üzerindeki şehitler anıtında şehitler için dua edip bilgiler alan heyet, Sarıkamış'ta şehitler için düzenlenen tören alanı ve şehitliği ziyaret edip duygularla Fatiha okuyup dualar ettiler. 93 Harbinde Kars bölgesini işgal edip 1917'de ki Bolşevik ayaklanmasına kadar 40 yıl Kars bölgesini elinde bulunduran Ruslar, bölgede birçok kalıcı yatırımlara da imza atmışlar. Bunlardan biri de Sarıkamışı tepeden gören kızılçam ormanları içindeki Çariçe Katerina adına yapılan av köşkü dür. Tarihi miras olan, çivi kullanmadan yapılan bina ne yazık ki bakımsızlıktan harabeye dönmüş olup restore edilerek turizm ve kültür hayatına kazandırılmayı bekliyor.

Sarıkamış'a yapılan duygu dolu ziyaretin ardından Kars'a dönen ekip, bölgenin manevi önderlerinden Hasan Harakani Türbesi, Kars Kalesi, Ulu Camii ve Ruslar döneminden kalıp bugün restore edilerek turizme kazandırılan kışlalar ve Fethiye Camilerini ziyaret etti.

Daha sonra Kars sokaklarında şehir turu atarak Ruslar, Ermeniler ve Türkler döneminin tarihi mirası binaları hayran hayran seyreden Mazlumder ekibi, akşam vakti de Kars'ın sembolü olup burada bol bol üretilen kaşar ve diğer peynirlerden almak için çarşı ziyaretine çıkarak Kars ekonomisine de katkıda bulundular.


 

Cumartesi akşamını da Kars'ta geçiren Mazlumder ekibi pazar günü kahvaltıyı müteakip 2 gün süren Kars ziyaretini tamamlayıp gezide ikinci durak olan Erzurum'a doğru yola çıktı.

 

Öğle vakitlerinde Erzurum'a ulaşan Mazlumder heyeti şehre girerken sürpriz bir ikramla karşılandı. Ülkemizin yetiştirdiği değerli hocalarımızdan Prof. Dr. Mustafa Ağırman, kendisi korona sebebiyle karantinada olduğu halde Levent Börek evinde ekibimize börek ve çay ikramında bulundu. Gezi ekibimizde hocamıza topluca dua ederek teşekkürlerini bildirdi.

 

Öğle namazını tarihi Ulu Camide eda eden ekibimiz sırasıyla Çifte Minareli Medrese, Kuyumcular Çarşısı, Taşhan ve Yakutiye Müzelerini ziyaret ederek çarşı alışverişi yaptı.

Erzurum gezisinin son bölümünde şehrin manevi mimarlarından Abdurrahman Gazi'nin mezarını ziyaret edip dua eden Mazlumder ekibi ikindi namazını da burada eda etti.

 

Akşam yemeğinde ikram edilen meşhur Cağ Kebabının da tadına bakan ekip çaylarını içmenin ardından Kayseri'ye dönmek için yola çıktı.

 

Yatsı Namazını İmranlı da sosyal tesislerde eda eden Mazlumder gezi ekibi 23 Ağustos Pazartesi gece saat 02.30’da Kayseri'ye ulaştı ve kazasız belasız yolculuk için Allah'a şükrettiler.

 

3 gün süren ve dolu dolu geçen gezide gösterdikleri anlayış ve hoşgörü için tüm gezi ekibine, kaptanlarımıza, Mazlumder yönetim kurulu üyemiz Bahri Göçmen Bey'e, Kars'ta rehberimiz Ali Yavuz Bey'e, Öğretmenevi müdür ve idarecilerine, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ebubekir hocama, Büro Memur Sen Başkanı Ahmet Adıgüzel’e, Erzurum'da kıymetli dost Prof. Dr. Mustafa Ağırman hocaya, İbrahim Ağırman hocaya, Hizmet İş Sendika çalışanı Oktay Bey'e teşekkürlerimi iletiyorum. Sağ olsunlar var olsunlar.