GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 22:02   Güncelleme : 13-10-2021 10:48

KİRACIOĞLU: DUBAİ PROJESİ 16 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİ

Ticaret Bakanlığının çok verimsiz olması nedeniyle Dubai’de açılan TTM’leri teşvik kapsamından çıkardığını duyuran OSB’ne Sahip Çık Platformu Başkanı Bekir Okay Kiracıoğlu;  -DUBAİ PROJESİ İÇİN SANAYİCİNİN CEBİNDEN 16 MİLYON DOLAR ÇIKACAK  -DUBAİ PROJESİNDE ZARAR BÜYÜYOR

KİRACIOĞLU: DUBAİ PROJESİ 16 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİ

 

 

Kayseri OSB’ne Sahip Çık Platformu Sözcüsü Bekir Okay Kiracıoğlu, Kayseri OSB’nin büyük proje diyerek anlattığı Dubai Türkiye Ticaret Merkezi’nde (TTM) zararın büyüdüğünü açıkladı. Kiracıoğlu, 16 milyon dolarlık zararın sanayicinin cebinden çıkacağını duyurdu ve uyardı.

Sürekli Dubai TTM il ilgili Kayseri OSB’nin büyük borç altına girdiğini ve anlatıldığı gibi Kayserili sanayiciye katkı sağlamadığını belirten iş insanı Bekir Okay Kiracıoğlu, Ticaret Bakanlığı’nın bu merkez için desteğini çektiğini duyurarak, Kayseri sanayicilerin 16 milyon dolarlık daha borç altına sokulduğunu açıkladı.

Kiracıoğlu, Dubai TTM ve Ticaret Bakanlığının kararı ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

BAKANLIK TEŞVİK KAPSAMINDAN ÇIKARDI

“Ticaret Bakanlığımız, Dubai TTM’nin de içinde bulunduğu TTM’lerin çok verimsiz olması nedeniyle 2022 yılı 2.yarısı itibariyle teşvik kapsamından çıkarma kararı aldı. (Her ne kadar OSB yönetimi inkar etse de Dubai TTM’nin sadece yüzde 39’u dolu hatta OSB dış ticarete verilen 1000 metrekareyi düşersek sadece yüzde 29 dolu oluyor.) Dubai TTM’nin teşvikten çıkarılması OSB’mize yüklenecek zararı daha artması anlamına geliyor. Üst limitleri saklayıp yüzde 75’ini geri alacağız yalanını söyleyen OSB yöneticileri, gerçekten OSB’mizi büyük bir borcun altına sokmayı başarmışlardır.”

16 MİLYON 200 BİN DOLAR BORÇ

“Dubai projesinin maliyeti yaklaşık 22 milyon 500 bin dolar iken her şey yolunda gitmesi halinde bile toplam teşvik için 6 milyon 300 bin dolar alınabilinecektir Bu durum da açık yaklaşık 16 milyon 200 bin dolar civarında oluşmaktadır. Şimdi Kayseri OSB yönetimine soruyorum? 3 yıldır katılımcılardan sadece yaklaşık 150 bin dolar tahsil edebilmişken bu 16 milyon doları 25 katılımcıdan alabilecek misiniz?    Alamayacağınızı bizim kadar sizde biliyorsunuz ve bu rakam Kayseri OSB bütçesinden ödenecek. Yükü yine sanayicilerimizin sırtına yükleyeceksiniz.”

Yok diyorsanız bizde gerekeni yaparız

HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR

“Yazdığım bilgilerin yalan olduğunu iddia ediyor, böyle bir zarar yok diyorsanız. Oluşacak zararlar için tüm yönetim kurulu olarak noterden zararları karşılayacağınızı belirten taahhüt verirsiniz, bizde çıkar sizlerden özür dileriz. Bunu yapamayacağınızı biliyoruz ve bu nedenle tüm sanayicilerimize seslenmek istiyoruz. Sadece Dubai projesinde 16 milyon dolar zarar ettiren, devraldığı 100 milyon dolarlık kaynağı bitirip üstüne 140 milyon TL borçlandıran bu yönetimi ibra etmeyiniz, etmeyiniz ki kendi çıkarları için har vurup harman savurdukları, müsrifçe harcadıkları paralarımızı geri alabilelim. Tüm sanayicilerimizin kendi kaynaklarına sahip çıkacağına ve bu israf düzenine son vereceğine dair inancımız tamdır.”

Kayseri Sun Haber Gazetesi'de bu haberi manşetten duyurdu:

HABER: AHMET ŞAN