GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 23:21   Güncelleme : 05-11-2021 23:21

Kayseri'de sahte çeklerle 68 kişiyi dolandıran 16 zanlı tutuklandı

Kayseri'de, sahte ve karşılıksız çeklerle 22 ilde 68 kişiyi 7 milyon 500 bin lira dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 16 şüpheli tutuklandı.

Kayseri'de sahte çeklerle 68 kişiyi dolandıran 16 zanlı tutuklandı

 

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, kentte organize şekilde nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik yapıldığı bilgisi üzerine ocakta çalışma başlattı.

Yaklaşık 10 ay süren teknik takip ve araştırmalar sonucu S.D. elebaşılığında kurulan suç örgütünün, paravan şirketler aracılığıyla bankalardan aldıkları gerçek çekler ile farklı kişilerden temin ettikleri sahte çeklerin bir kısmını sattıkları, bir bölümüyle de ürün satın alarak piyasaya sürdükleri, daha sonra da paravan şirketleri iflas ettirdikleri belirlendi.

Örgütün, bu yöntemle Kayseri başta olmak üzere 22 ilde ikamet eden 68 kişiyi 7 milyon 500 bin lira tutarında karşılıksız ya da sahte çek vererek mağdur ettikleri ve haksız kazanç sağladıkları saptandı.

Bu kapsamda Kayseri, İstanbul, Tokat ve Amasya'da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 16 şüpheli yakalandı.

Zanlıların ikamet ve iş yerlerindeki aramalarda ele geçirilen 2 ruhsatsız tabanca, 2 şarjör, 26 mermi, farklı firmalar adına düzenlenmiş çok sayıda çek ve belge ile dijital materyale el konuldu.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 16 zanlı, çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.