EĞİTİM
Giriş Tarihi : 11-10-2021 18:23   Güncelleme : 11-10-2021 18:42

KALKAN, OKULLARIMIZDA EN BÜYÜK SORUN TEMİZLİK SORUNUDUR!

Memursen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, yüz yüze eğitimin devam etmesi gerektiğini söyledi. Okullarda en büyük sorunun temizlik personeli olduğuna işaret eden Kalkan " Devletimiz okulların temizliğini yapacak personel için öğrenci başına 10-15 TL gönderse sorun bitecek. İnanın idarecilerimiz lavabo temizler hale geldi. Acil çözüm bekliyoruz" dedi.

KALKAN, OKULLARIMIZDA EN BÜYÜK SORUN TEMİZLİK SORUNUDUR!

Memursen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, 2021-2022 Eğitim öğretim dönemini değelendirdi. Bazı sorunların yanısıra haklarıda örgütlenmeyle aldıklarına işaret eden Kalkan " Genel Başkan yardımcımız Ramazan Çakırcı'nın katılımıyla 6 ncı il Divan Toplantımızı gerçekleştirdik.
 Okullarımızda çalışanların azlığı gündemimizdeydi. Şu an itibariyle 462 görevlendirme yapıldı, ancak bu yeterli değil. Şu anda idarecilerimiz lavabo temizliyor. Velilerimizden para istemeyin diyorlar ancak nasıl olacak, bu okullarımızın temizliği ve hijyeni" dedi

3600 EK GÖSTERGE MEMURSENİN PROJESİDİR, SAHİPLENMEYE ÇALIŞMASINLAR


"Bunun yanısıra ekonomik bir kriz yaşıyoruz toplu sözleşmelerde son 6 yılın en iyi şartlarına imza attık ancak kriz nedeniyle zorlanıyoruz" diyen Aydın Kalkan, " 3600 ek gösterge bizim gayretimizle gündeme geldi. Birileri bunu sahiplenmeye çalışıyor ancak bir sahiplendirmeyeceğiz. 2022 yılında 3600 ek gösterge alınmış olacak öğretmenler içinde emeklilik maaşına 750-800 TL artırmış olacak. Bu da 100 bin kadar öğretmenimizin emekli olması demek. Sözleşmelilikle ilgilide 39 sözleşme şekli var bunun en iyisi öğretmenlikte ancak biz öğretmenliğin direk olarak kamu personeli olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

ŞU ANDA AŞI VE PCR TESTİNDE SIKINTIMIZ YOK

Okullarda pandemi sürecinide değerlendiren Kalkan, " Pandemide eve kapanan bazı çocuklarımızın rahatsızlıkları ortaya çıktı. Ailelere sesleniyorum, çocuklarına sahip çıksınlar, okullarda sınıflar karantinaya alınıyor. Okulların yeniden kapatılmasıyla sanki bir nesli kaybedeceğiz gibi bir düşüncemiz var. Biz, inşallah vakalar dahada artmaz, Okullarda yüzyüze eğitim devam etsin istiyoruz. Maske, Mesafeye dikkat edelim, aşımızıda olalım. Öğretmenlerimizin yüzde 85 i aşı oldu. Şu anda aşı ve PCR testi ile ilgili bir sıkıntımız yok" diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUN TEMİZLİK VE HJYEN KONUSU
 Okullarda sorunların en büyüğünün temizlik yapacak personel sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Aydın Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü:

 " Okularda temizlik hizmetlerinin aksamaması için 19 ncu milli eğitim şurasında biz bir karar almıştı. Buna 7-8 yıl oldu. İdarecilerimizde veliden para almasın. Her öğrenci namına 10-15 TL göndersin dedik. Ancak hayata geçmedi. Bu kararı yeniden alırız ancak hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Eğitim öğretim zorunlu ve parasız deniyor ancak kaynak kitaplar aldırıyoruz, dersanelere gönderiyoruz. Devlet okuluna gelince iş değişiyor. Ben bu nedenlede velilerimizinde okullara katkı sağlaması gerekir diye düşünüyoruz. Bu sene personellerin ücretlerinin sel ve yangn felaket bölgelerine gönderildiği söylentisi var. Şu anda birinci sorunumuz okullarımızın temzilik ve hijyen sorunudur. Devletimiz okulların temizliğini yapacak personel için öğrenci başına 10-15 TL gönderse sorun bitecek. İnanın idarecilerimiz lavabo temizler hale geldi. Acil çözüm bekliyoruz"