GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2021 09:09   Güncelleme : 06-09-2021 09:09

JANDARMA BU AĞUSTOS'TADA SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMADI

Kayseri İl jandarma Komutanlığı ekipleri Ağustos ayı faaliyet raporunu yayımladı. Terör örgütlerinden muhtelif suçlara karşı etkin çalışma yapan Jandarma'nın bir aylık çalışması şöyle:

JANDARMA BU AĞUSTOS'TADA SUÇLULARA GÖZ AÇTIRMADI

. Kayseri İl Jandarma Komutanlığı, Ağustos 2021 dönemi faaliyetleri kapsamında;

a. (1) kasten öldürme ve (73) kasten yaralama olayında yakalanan (140) şüpheli, haklarında yapılan soruşturma evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

b. (15) evden, (11) bağ, bahçe ve tarladan, (13) işyerinden, (7) kamu, kurum ve kuruluşlarından, (5) otodan, (5) inşaattan hırsızlık, (5) kablo, (8) motosiklet, (1) hayvan ve (1) oto hırsızlığı ile (6) dolandırıcılık olmak üzere toplam (77) olayda (67) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

c. (4) uyuşturucu madde imal ve ticareti, (12) kullanmak için uyuşturucu madde satın almak/bulundurmak/kullanmak, (1) yasadışı ekim, (5) 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet ve (1) 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar olmak üzere toplam (23) olayda (38) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

ç. İcra edilen Kaçakçılık ve Organize Suçlara yönelik operasyonlarda; (354) gr. esrar, (11) gr. metamfetamin, (357) kök Hint keneviri, (100) paket kaçak sigara, (459) adet sentetik hap, (1) gr. eroin, (904) adet tarihi eser ve (7) adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirilmiştir.

d. Terör ile mücadele kapsamında; “PKK/KCK”, “FETÖ/PDY”, “TKP/ML” ve “DEAŞ” terör örgütleri suçlarından (11) olayda (11) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiş olup, (7) şüphelinin yakalama çalışmaları devam etmektedir.

e. Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (8) şahıstan (6)’sı bulunarak ailelerine teslim edilmiştir.

f. Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (229) şahıs yakalanmıştır.

g. Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (10) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali “nden yasal işlem yapılmıştır.

2. Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve ”Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesi“ gereğince işlem yapılmaktadır.

3. Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır. (Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İşkur, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

 

 

 

 

4. Coronavirüs (Covid-19) salgınıyla etkin mücadele kapsamında; alınması gereken tedbirlere aykırı hareketlerin önlenmesi, vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamında yaşamaları, izolasyon kurallarına uyulmasının sağlanması amacıyla, gerekli denetim ve kontroller yapılmış olup, (25) kişiye karantina kuralına uymamak ve (5) kişiye de maske takmamak suçlarından idari para cezası uygulanmıştır.

 

5. Emniyet ve asayişin temini maksadıyla, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; sorgulaması yapılan (6.215) şahıstan arama kaydı bulunan (7) şahıs yakalanmıştır. Kontrolü yapılan (1.515) araçtan (12)’si trafikten men edilmiş ve (40) araca idari para cezası uygulanmıştır.

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülen faaliyetler, yine halkımızın desteği ile daha da güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam ettirilecektir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.