GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 14:59   Güncelleme : 04-06-2021 14:59

JANDARMA BİR AYDA 80 YARALAMA OLAYINA MÜDAHALE ETTİ!

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir aylık çalışma çerçevesinde 80 yaralama olayından dolayı 194 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Jandarma bir aylık asayiş olaylarıyla ilgili şu bilgileri verdi

JANDARMA BİR AYDA 80 YARALAMA OLAYINA MÜDAHALE ETTİ!

Kayseri İl Jandarma Komutanlığının, Mayıs 2021 dönemi faaliyetleri kapsamında;

 

a. (1) Kasten öldürme ve (80) kasten yaralama olayında yakalanan (194) şüpheli, haklarında yapılan soruşturma evrakları ile birlikte adli makamlara sevk edilmiştir.

b. (29)’u evden, (11)’i bağ, bahçe ve tarladan, (5)’i işyerinden, (2)’si kamu kurum ve kuruluşlarından, (2)’si otodan, (1)’i kablo, (1)’i hayvan, (2)’si motosiklet hırsızlığı ve (1)’i dolandırıcılık olmak üzere toplam (54) olayda (52) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiş olup, (15) şüpheliyi yakalama çalışmaları devam etmektedir.

c. (1) Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak (silah kaçakçılığı), (2) uyuşturucu madde imal ve ticareti, (11) kullanmak için uyuşturucu madde satın almak/bulundurmak/kullanmak, (1) 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanununa Muhalefet, (2) resmi ve özel belgede sahtecilik, (1) yasadışı bulunma ve (3) 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar olmak üzere (25) olayda, toplam (45) şüpheli yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir.

ç. İcra edilen kaçakçılık ve organize suçlara yönelik operasyonlarda; (606) gr. esrar, (50) gr. metamfetamin, (217) gr. bonzai, (5) adet tabanca, (372) adet tabanca fişeği, (11) adet şarjör, (203) paket kaçak sigara, (5) adet muhtelif kazı malzemesi ele geçirilmiştir.

d. Terör ile mücadele kapsamında; “PKK/KCK”, “FETÖ/PDY” terör örgütleri suçlarından (5) olayda (5) şüpheliden (3)’ü yakalanarak adli makamlara sevk edilmiş olup, (2) şüpheliyi yakalama çalışmaları devam etmektedir.

e. Dönem içerisinde ailesi ve yakınları tarafından kayıp şahıs müracaatında bulunulan (2) şahsı arama çalışmaları devam etmektedir.

f. Çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (157) şahıs yakalanmıştır.

g. Koruma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen aile hukukundan doğan bakım, eğitim veya destek olma yükümlülüğünü yerine getirmeyen (10) aile hakkında “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali “nden işlem yapılmıştır.

2. Sokakta dilendirilen çocukların tespiti durumunda ”Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” ve ”Kabahatler Kanununun 33’üncü maddesi“ gereğince işlem yapılmaktadır.

3. Çocuk ve kadın ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde paydaş olan diğer kurum ve kuruluşlara koordine kurularak faaliyetlerin bütünlük içinde yürütülmesi sağlanmaktadır. (Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk İzlem Merkezi, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, İŞKUR, İl Müftülüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü vb.)

 

 

 

4. Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla etkin mücadele edebilmek için yapılan denetimlerde; (12) kişiye maske takmamak, (2) kişiye sosyal mesafe kuralına uymamak, (354) kişiye sokağa çıkma kısıtlamasını ihlali, (1) kişiye karantina kuralını ihlali ve (8) işyerine açılış-kapanış saatlerine uymamaktan dolayı idari para cezası işlemi uygulanmıştır.

 

5. Emniyet ve asayişin temini maksadıyla, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Türkiye Huzur Güven Uygulamasında; sorgulaması yapılan (3.088) şahıstan arama kaydı bulunan (3) şahıs yakalanmış olup, (163) umuma açık işyerinin kontrolü yapılmıştır. Kontrolü yapılan (1.182) araçtan (28)’i trafikten men edilmiş olup, (124) araca idari para cezası işlemi uygulanmış ve (5) gr. metamfetamin ele geçirilmiştir.

 

Kayseri İl Jandarma Komutanlığınca, bölgemizin huzur ve güvenliğini sağlamaya yönelik olarak yürütülmekte olan faaliyetler, yine halkımızın desteği ile daha da güçlü ve kararlı bir şekilde aralıksız olarak devam ettirilecektir.