SİYASET
Giriş Tarihi : 25-09-2021 13:50   Güncelleme : 25-09-2021 14:15

İYİ PARTİLİ ATAMAN, KİRA ADI ALTINDA SERVET ÖDÜYORUZ!

İYİ Parti Kayseri İl Başkanı Sebati Ataman, Kayseri'de ve özellikle Talas İlçesinde yaşanan kira artışlarına tepki gösterdi. Ataman'ın kira artışlarına tepki gösteren açıklaması aynen şöyle:

İYİ PARTİLİ ATAMAN, KİRA ADI ALTINDA SERVET ÖDÜYORUZ!

Değerli hemşehrilerimiz, geleceğimizin teminatı gençler, kıymetli basın mensupları ;

Mevcut iktidarın iş bilmezliği ve beceriksiz ekonomi politikaları yüzünden temel ihtiyaçların en önemlisi olan barınmaya, yani başımızı sokacağımız evlere kira adı altında birer servet öder hale geldik.

 

 Yıldan yıla hatta günden güne artan bu ev kiraları öyle bir hal aldı ki; iktidarın ‘’Zam yaptık!’’ diye öve öve bitiremediği asgari ücret ile yarışır hale geldi. Vatandaş, bütçesine uygun kiralık ev bulamaz oldu. Üniversiteyi şehir dışında kazanan ve yurt bulamayan öğrencilerimiz ise bu piyasanın günah keçisi oldu. ‘’Nasıl olsa aileleri para gönderir!’’ ya da ‘’Bir ev arkadaşı bulup kirayı paylaşırlar!’’ mantığı yüzünden piyasanın çok üzerinde rakamlara ev tutmaya mecbur bırakıldılar.

 

Bugün şehrimiz Kayseri’de, öğrencilerimizin üniversiteye yakın olmasından dolayı tercih ettikleri Talas bölgemizde, 1500 liranın altında 1+1 daire bile bulamıyorsunuz. Bakın Talas bölgemizdeki kira ilanları burada.

 

 Çalışan vatandaşlarımız bile bu rakamlar altında ezilirken, tek geliri ailesinden aldığı harçlıklar olan bu gençler, ayda 1500-2000 liradan aşağı olmayan bu kiraları nasıl ödeyecekler? Çoğunun ailesi işçi, emekli, memur veya esnaf. Bu aileler zaten kıt kanaat geçiniyor. Gönderse gönderse dişinden tırnağından artırdığı 300-500 lirayı ancak gönderiyor. Bir çok öğrenci ailelerine yük olmamak için sabah öğrenci, akşam garson veya kurye olarak çalışmak zorunda kalıyor.

İktidarın sanki bir lütufmuş gibi verdiği KYK kredisi ve burslar ise, bu çocukların temel ihtiyaçlarını bile karşılamıyor. Zaten bu burs ve kredilere de sadece şanslı olan azınlık ulaşabiliyor.2002’de 43tl kredi alan öğrenci 1 yarım altın alıyor,5 tl cebine kalıyordu. Bugün 650tl kredisine 965tl eklerse 1 yarım altın alabiliyor.

 

Resmi rakamlara göre 8 milyona yakın üniversiteli öğrencimizden sadece yüzde 5.6’sı kyk bursu alabiliyorken;  yüzde 12.2’si geri ödemeli kyk kredisi alabiliyor. Bu kredi de, geri ödeme vakti gelince tefe tüfe denilerek 2-3 katına yakın borç olarak karşılarına çıkıyor. Aldıkları para ise sadece 650 lira, yani günlük 21 lira 60 kuruş!

Diyanetin bile ‘’Bir kişi ancak karnını doyurur! Günlük bu rakamın altındaki parayla bir insan aç kalır’’ diyerek belirlediği günlük fitre bedeli 28 lirayken; gençlerimize günde 21 lirayı reva görenleri, yüce Türk milletinin  takdirine bırakıyorum.

 

Değerli Basın Mensupları, çok kıymetli Kayseri halkı;

Yeni hayaller, yeni umutlarla üniversite okumaya gelen ama daha başlamadan geçim kaygısına düşen bu gençlerimiz için asıl üzücü olan, sorunlarını görmezden gelen ‘’Abartılacak bir durum yok, elinize dizinize dursun’’ diyen bir cumhurbaşkanlarının olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı bu sorunları görmezden geledursun; yurt bulamayan, kiralık ev bulamayan bu gençler üniversiteye gitmekten vazgeçip kayıtlarını sildiriyorlar.

Ortada böylesine ciddi bir sorun varken bu sorunu neden göz ardı ediyorsunuz? Sorunu görmezden gelerek yandaş vakıflara, cemaat ve tarikat yurtlarına fırsat yaratıyor; gençlerimizi ne olduğu belirsiz yapıların kucağına bırakıyorsunuz. Kendi çocuklarınız Amerika’da, İtalya’da, Fransa’da devletin ya da yandaş vakıfların desteğiyle iyi şartlarda okurken; bu memleketin gariban çocukları daha 20 yaşında geçim kaygısına düşüyor ve ‘’Okulu bırakıp geri dönmektense en azından başımı sokacak bir yer bulayım’’ diye ne olduğu belirsiz bu yapılara yöneliyor. Oysa ki devletin amacı, gençlerini tehlikeden korumak, eğitimli ve donanımlı bir nesil yetiştirerek geleceği Türkiyesini inşa etmek olmalıdır.

 

Kayseri Büyükşehir belediyemiz başta olmak üzere buradan tüm belediyelerimize bu soruna çözüm bulmak adına çağrıda bulunuyoruz!

Öğrencilerimizin üzerinden geçim kaygısını atmak adına tıpkı ittifak belediyemiz olan Ankara Büyükşehir Belediyesinde uygulandığı gibi ‘’Öğrenci evi abone tipi’’ oluşturularak öğrencilerimizin kullandığı su fiyatlarına %50 indirim uygulayın. Ayrıca , maddi geçim sıkıntısı yaşayan, kirasını veya faturasını ödeyemeyen bu öğrencilerimiz için kayseri büyükşehir belediyesinin internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek öğrencime askıda kira ve öğrencime askıda fatura uygulaması başlatın.

Durumu iyi olmayan ve desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerimiz; öğrenci belgeleriyle belediyelere başvuruda bulunsunlar. Belediyelerin tespitiyle sosyal destek kapsamına alınan bu öğrenciler, ödeyemedikleri faturaları, kişisel bilgileri gözükmeyecek şekilde belediyenin açacağı resmi sayfaya yüklesinler. Bu sayede öğrencilerimizin faturalarını ödemek isteyen vatandaşlarımız, ödenmemiş faturaları sayfada görebilecek ve bu faturaları ödeyerek öğrencilerimize bir nebze de olsa destek olabilirler.

Aynı şekilde ‘’askıda kira kampanyası’’ adıyla sistem içinde 100-200 ve 300 lira gibi destek paketleri açılarak, kira ödeme sıkıntısı yaşayan gençlerimizin hesaplarına bu yardımlar gönderilebilir. Böylece gençlerimizin, öğrenci evi aboneliğiyle faturaları azalır, askıda kira ve fatura desteği ile de bir kyk bursu oranınca bütçelerine katkı sağlanır.

Önerimizi dikkate alarak bu sistemi kurmanız halinde ilk öğrencilerimizin faturasını İYİ Parti Kayseri İl Başkanlığı olarak bizler ödeyeceğiz, destek olacağız.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç; gelin bu projeyi hayata geçirelim ve geleceğimiz dediğimiz gençlerimizin maddi yüklerini bir nebze de olsa rahatlatalım, eğitim hayatlarına katkıda bulunalım.

Gençlerimize geçim ve gelecek kaygısı yaşatmayalım, tek kaygıları sınavları olsun, dersleri olsun.

Değerli Basın Mensupları, çok kıymetli Kayseri halkı katılımlarınız için teşekkür ediyorum…