GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-12-2020 23:08   Güncelleme : 30-12-2020 23:08

HIFZISSIHHA KARAR ALDI; KUTLAMA YAPANA CEZA VAR

Türkiye genelinde yayımlanan genelgenin ardından Kayseri Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu'da yılbaşı kutlamasına (Yabacı Turistler dahil) kesinlikle izin verilmeyeceğini karara bağladı. İşte Kayseri genelinde uygulanacak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı:

HIFZISSIHHA KARAR ALDI; KUTLAMA YAPANA CEZA VAR

KARAR TARİHİ : 30 /12 / 2020

 

KARAR NO : 2020 / 129

İL HIFZISSIHHA KURULU KARARI

İlimiz Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesine istinaden 30/ 12 / 2020 tarihinde saat 21:00’da; ilimizde alınacak tedbirleri görüşmek üzere İlimiz Valisi Şehmus GÜNAYDIN’ın başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin iştiraki ile toplanmış İçişleri Bakanlığı’nın 29/12/2020 tarihli ve 21654 sayılı genelgesi doğrultusunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

Vatandaşlarımızca son dönemde alınan tedbirlere uyumda gösterilen özveri sonucunda Koronavirüs (Covid19) salgınının yayılımda yeniden düşüş eğilimine girildiği kamuoyunun malumudur. Alınan tedbirlerin eksiksiz ve süreklilik taşıyacak şekilde uygulanması bu başarının devamı açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Bu amaçla hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının önümüzdeki hafta için yılbaşı akşamını da kapsayacak şekilde 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanması kararlaştırılmıştır.

 

İçişleri Bakanlığı’nın 23.12.2020 tarih ve 21267 sayılı ve 27.12.2020 tarih ve 21494 sayılı Genelgeleriyle yılbaşı öncesi, yılbaşı akşamı ve sonrasında alınması gereken güvenlik tedbirleriyle birlikte Covid19 salgınıyla mücadele kapsamında alınması gereken önlemler belirlenerek Valiliklere bildirilmiştir. Bu kapsamda Covid19 salgınıyla mücadeleyi akamete uğratmamak adına kalabalıkların kontrolsüz şekilde bir araya gelmesine neden olacak yılbaşı kutlamalarına müsaade edilmemesi gerektiği talimatı da verilmiştir.

 

Sosyal izolasyonun teminine yönelik pek çok tedbirin uygulandığı bir ortamda; turistik faaliyetler kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan ve bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan yabancı turistlerin eylemlerinin de salgının yayılımının düşürülmesinde yakalanan başarıyı gölgelememesi ve salgınla mücadelede zafiyet algısına neden olmaması açısından oldukça önem arz etmektedir.

 

Bu çerçevede, 31 Aralık 2020 Perşembe günü saat 21.00’den 1 Ocak 2021 Cuma günü saat 10.00’a kadar ;

 

1) Melikgazi İlçesi; Erciyes Dağı oteller bölgesindeki boş alanlar, açık otoparklar, Tekirkapı ve Develikapı teleferik girişindeki alanlara ,

2) Kocasinan ve Melikgazi İlçeleri; Kayseri Park AVM civarına, Sivas Caddesi’nin İpeksaray AVM önünden Cumhuriyet Meydanına kadar olan bölümüne, Cumhuriyet Meydanına ve Valilik ile Saat Kulesi önündeki alanlara ,

3) Talas İlçesi; Seyir Tepesi’ne,

 

yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişler sınırlandırılacaktır.

 

Kolluk birimlerince, Sınırlamalara ilişkin olarak sınırlama getirilen süre boyunca bu yerlere kişilerin girişini engelleyecek şekilde fiziki güvenlik tedbirlerinin alınması sağlanacaktır.

 

Belirtilen cadde, bulvar veya meydanlarda sınırlama getirilen süre boyunca kişilerin (yabancı turistler de dahil) bir araya gelebilecekleri etkinliklere kesinlikle müsaade edilmeyecektir.

 

Yukarıda alınan kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılmasına,

 

Oy birliği ile karar verilmiştir.