Kayseri Ekspres Haber
HV
06 HAZİRAN Salı 19:48
Advert Advert Advert

GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR, Afet ve Acil Durum Bakanlığı Kurulması Çağrısı Yaptı

Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları Başkanı Ahmet Taş düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-03-2023 13:46   Güncelleme : 22-03-2023 14:00
GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR, Afet ve Acil Durum Bakanlığı Kurulması Çağrısı Yaptı

 

 

DEPREM DEPREMZEDELER VE AFET İŞLERİ

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve  Elbistan ilçeleri merkezli meydana  gelen 7.7 ve 7.6  şiddetindeki depremler  ülkemizin  11 ilinde büyük yıkımlara sebep oldu.

Şu ana kadar depremde hayatını kaybeden insanlarımızın sayısı 50.000’i geçmiş bulunuyor. 150.000’den fazla insanımız da yaralandı. Kendisinden haber alınamayan  ne kadar insanımızın olduğunu bilemiyoruz. Meydana geldiği  11 ilin   komşusu illerdede hissedilen ve büyük korku ve endişeye sebep olan  depremden sonra, bir çok insanımız da devletin desteğiyle ya da kendi imkanlarıyla bölgeden ayrılmış bulunuyor.

Bölgede   hayatın yeniden kurulması canlanması içinde devlet kurumları, Belediyeler ve Sivil kurumların  inşa ve yardım çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaraların sarılmasında Devlet Millet işbirliği ve dayanışmasının  ne kadar önemli olduğu bu süreçte daha iyi anlaşılmış bulunuyor. Tüm bu çalışmaların yanında başta İslam ülkeleri, Türk devletleri topluluğu olmak üzere dost ülkelerin yardımları da ayrı bir önem arz ediyor.  

Depremin yaraları sarılırken Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde yaşanan ve  20 vatandaşımızın hayatını kaybettiği,  sel felaketi yüreklerimize dağlamış bulunuyor. Deprem, sel, yangın, kuraklık, aşırı sıcaklık ve soğuklar gibi doğal afetler son yıllarda ülkemiz ve dünya gündemini oldukça meşgul eden ve insanları yorar konular haline geldi.

 

 

 

Bizler Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları olarak

1- 6 Şubat‘ta Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremde ve akabinde meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralarımıza acil şifalar, Milletimize başsağlığı diliyoruz.

2- Deprem ve sel felaketinden sonra yaraların sarılması için gece gündüz çalışan Devlet kurumlarımıza, sivil toplum kurumlarımıza, Yerel yönetimlerimizi ve idarecilerini, fedakar halkımızı tebrik ediyor, teşekkür ediyoruz.

3-  Ükemizde yaşanan yangın, sel, deprem, kuraklık ve diğer doğal afetlerde önceden hazırlıklı olma tedbir alma ve meydana gelmesi muhtemel zararları en aza indirmek amacıyla mutlaka ama mutlaka afet ve acil durum bakanlığı kurulması ve teşkilatını tamamlaması için Cumhurbaşkanımıza çağrıda bulunuyoruz.

  • 4- Başta Büyükşehirlerimiz  olmak üzere tüm illerimizde Belediyeler bünyesinde Afet ve Acil müdahale Daire Başkanlığı kurulmasını Hükümetimizden talep ediyor belediye başkanlarımıza duyuruyoruz.

 

  • 5- Deprem bölgesi dışına çıkan depremzedelere kucak açan tüm Sivil ve Resmi kurumlarımızla hayır sever halkımızı tebrik ediyor, Allah hayırlarınızı kabul etsin, kardeşliğimiz daim olsun diyoruz.

Milletimizin ve İslam âleminin mübarek ramazan ayını  tebrik ediyor insanlığın hayrına vesile olmasını diliyoruz                                                                                                

                                                     


AdminAdmin

YORUMLAR