Kayseri Ekspres Haber
HV
07 EKİM Cuma 12:50
Advert

ERCİYES'TE DAĞCILARIN ÜSTÜNE KAYA PARÇALARI YUVARLANDI

Erciyes'e tırmanış gerçekleştiren 3 amatör dağcı inişe geçtikleri sırada üzerlerine kaya parçaları düştü. Olay yerine toplam 13 arama kurtarma ekibi sevk edildi. Amatör dağcılar kurtarma helikopteri ile bölgeden tahliye edildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-09-2022 20:14
ERCİYES'TE DAĞCILARIN ÜSTÜNE KAYA PARÇALARI YUVARLANDI

Konuya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer:

"Kayseri İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan Hisarcık Mahallesi Erciyes Dağı Kayak merkezi Şeytan Tepesinin üst kısmında bulunan Hörgüç Mevkiinde 18 Eylül 2022 Pazar günü saat 13.30 sıralarında dağcılık yapan İ.K, U.B ve K.G isimli şahıslar çıkmış oldukları Erciyes Dağından inişe geçtikleri esnada belirtilen bölgede üzerlerine kaya parçaları düşmesi sonucu yaralanmıştır. Yaralı şahısları mahsur kaldıkları yerden kurtarmak amacıyla (5) JAK, (6) İtfaiye ve (2) AFAD olmak üzere toplam (13) arama ve kurtarma personeli olay bölgesine çıkış yapmış olup, ayrıca olay yeri gerisinde (2) AFAD, (1) İtfaiye, (1) Sağlık ekibi, (1) JAK personeli hazır olarak beklemektedir. JAK timi (5) personel ile saat 18.00 sıralarında yaralılara Hörgüç mevkiinde ulaşmış olup, ilk yapılan kontrolde dağcı İ.K isimli şahsın omuz ve kalçasında kırık olduğu, dağcı U.B nin nabızalınamadığı, dağcı K.G.’nin sağlık durumunun iyi olduğu değerlendirilmiştir. 

Şahısları kurtarmak amacıyla J.Gn.K.lığı Havacılık Başkanlığından bir helikopter , Kayseri İl J.K.lığı JAK timleri ve helikopterde bulunun Jandarma Özel Hareket Timlerinin ortak çalışması sonucu 18.35 sıralarında (3) amatör dağcıları kurtarma helikopteri ile bölgeden tahliye edilmiştir."

AdminAdmin

YORUMLAR