KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-02-2021 21:53   Güncelleme : 10-02-2021 21:53

EGE İNCİ’NİN YAZAR VACİP ÖRGER İLE RÖPORTAJI

Vacip Örger İstanbul doğumluyum. Lisede meslek lisesi Makine Ressamlığı bölümünden mezun oldum.

EGE İNCİ’NİN YAZAR VACİP ÖRGER İLE RÖPORTAJI

 

1.Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Vacip Örger İstanbul doğumluyum. Lisede meslek lisesi Makine Ressamlığı bölümünden mezun oldum. 2-3 sene kadar mimari, mühendislik projeleri çizerek kıyısından da olsa Makine Teknik Ressamlığı yaptım. Sonrasında kısa sayılacak bir süre Tiyatro ile uğraştım. İTÜ. Güzel Sanatlar Tiyatro Topluğunda 2 sene boyunca tiyatro oyunlarında yer aldım. Devamında Uludağ Üniversitesi Resim-İş öğretmenliği bölümünden mezun oldum. 5-6 sene kadar Görsel Sanatlar öğretmeni olarak çeşitli okullarda görev yaptım. Bütün bunları yaparken lise çağlarından beri özellikle karikatür çizmeye karşı ve resme karşı merakım hobi olarak başlayıp daha sonrasında hayatımın büyük bir parçası hatta işimin kendisi oldu.

2.Ne kadar zamandır yazıyorsunuz?

Yazmak-çizmek eylemi beraber gidiyor aslında. Hatta çizme eylemi çok daha öncelere dayanıyor. Ama yazmayı kendimce yapmam yine lise sonrası yaşlarıma kadar dayanmakta. Önceleri kısa hikayeler, öyküler yazmakla başladım daha sonraları ise ağırlıklı olarak çizgi roman, çocuk kitapları ve mizah kitapları yazıp çizmek ile profesyonel olarak ilgilenir oldum.

3. Yazmanızda en büyük etken nedir?

Elbette ki öncelik hayal gücü. Beraberinde yapmaktan, yazmaktan, çizmekten ve okumaktan keyif aldığım ne varsa kendi becerilerim doğrultusunda kağıda dökme isteği ve en önemlisi de ortaya çıkan eserin birileri tarafından okunup, beğenilmesi dürtüsü.

4. Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

Kitabı tasarlama süreci elbette. Bunun içine her şeyi dahil. İşin mutfağı denen kısım, fikri bulmak bunu belki de defalarca yazıp çizmek ki buna eskiz çalışması evresi de denebilir. Ve ne yazıp çizeceğine karar verdikten sonra oturup onu geliştirmek, sonuca ulaştırma süreci. Zorluğun büyük yüzdesi fikri bulmak ve taslağı hazırlamak diyebilirim.

 

 

5. Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

Ağırlıklı olarak ilk okul, orta okul ve bir miktarda lise seviyesi diyebilirim. Bizzat Görsel Sanatlar öğretmeni olarak kitaplarımı oluşturduğum yaş grubu çocuklarla bizzat çalıştığım ve bağ kurduğum için kendimi de o yaş guruplarına ait kitaplar hazırlamaya daha yatkın hissediyorum.

 

 

6. Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?

Öyle bir peri olduğunu hiç sanmıyorum işin doğrusu