KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-02-2021 20:14   Güncelleme : 02-02-2021 20:14

EGE İNCİ’NİN YAZAR ŞAİR CEFEROVA QALİBE İLE RÖPORTAJI

Ceferova Qalibe Cafer kızı -Qalibe İlisulu –Azerbaycanın güzel köylerinden biri olan İlisu  köyünde dünyaya gelmişim.  2012 yılından  ‘‘Avrasiya Universitesinde’’  sağlık alanında , 2013-2015 yıllarında ‘‘Bakı Slavyan Universitesinde’’  edebiyat alanında eğitim almışım .

EGE İNCİ’NİN YAZAR ŞAİR CEFEROVA QALİBE İLE RÖPORTAJI

1.Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Ceferova Qalibe Cafer kızı -Qalibe İlisulu –Azerbaycanın güzel köylerinden biri olan İlisu  köyünde dünyaya gelmişim.  2012 yılından  ‘‘Avrasiya Universitesinde’’  sağlık alanında , 2013-2015 yıllarında ‘‘Bakı Slavyan Universitesinde’’  edebiyat alanında eğitim almışım . İstanbulda ikamet etmekdeyim ,evliyim. Azerbaycan Yazıçılar Birliyinin üyesiyim, İLESAM üyesi  , Ankara Sanat Platformu Azərbaycan temsilçisiyim “Qızıl Qələm” mükafatçısıyım.

9 kitap yazarıyım “Vətən səni, Vətən məni çağırır”,  “Ayselim”, “Bayatılar” 3 ciltde “Məhəbbət şerləri”, “Sözün Qurbanıyam”,  “Azərbaycan Məmləkətim mənim” Azerbaycanda  ,“Vətən” kitabım ise Türkiyede basılmıştır.  ‘‘Türk Dünyası Şairler Antolojisinde’’, “Gönül kahvesi”  “Edebiyat Sofrası”, ‘‘Türk Tasavvuf şirleri”, "Şair Bakışlı kalemler antolojisi’’, ‘‘İlisu” ansiklopedisinde şiirlerim yer  almıştır. Şiirlerim, makalelerim bir çok gazete ve dergilerde çıkmıştır. Bir çok şarkı ve kliplerim vardır . “QAFQAZ–MEDİA’’ İctimai Birliyinin diplomalarına layik görülmüşüm. 

Ankara Sanat ve Kültür etkinlikleri çerçivesinde geçirilen şiir yarışmasında 2014 cü yıl  “Biz türklərik kimsəyə baş əymərik “ şiirim Türkiye üzre 1-cilik kazanmıştır.  “ALTIN KALEM’’ ödülüne layik görülmüştür. 2016 yılında  “İki devlet tek millet“ çerçivesinde geçirilen projede  “İki dövlət tək millət”  şiirim 2 ci yere sahiblenmiştir . 2015 Türk Dünyası Girişimçi Ödülü, 2015 şiir yarışması Birincilik Kupası, 2015 “Başarılı kadın” ödülüne layik görülmüşümdür  . Antalya Sanat Edebiyat dergisinde, Anadolu dergisində makalelerim basılmıştır .2015 yılında Bursada 28. Altın Karagöz festivalinin  katılımcısıyım. Bir çok radio ve televizyon programlarının  konuğu olmuşumdur. Sevenlerim tarafından Gökkuşağının Şairi ismine layik görülmüşüm. 2012 yılında “Bir addım” adlı şiirime ünlü rejissor Natiq Novruzov kilip çekmiştir .

2.Ne kadar zamandır yazıyorsunuz?

Çok uzun zamandır ...gençliyimiden yazmaya başladım ...

3. Yazmanızda en büyük etken nedir?

Vatan, toprak, bayrak, aşk, sevgi …Türk, bayrağı için vatanı için toprağı için can verer ben de böyleyim …

4. Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

Bayan yazar olarak hisslerimi bazen açık ifade edememek beni rahatsız eder şiir yazarken karşılaştığım başka bir zorluk yok bence

5. Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

Her yaş grupunun ilgisini çekecek türden şiirlerim kitaplarım var. Yazar olarak her kesin hisslerini okur ve yazarım bu her kese hoş olacak bir duygu…

6. Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?

Vatan, toprak, bayrak, millet, asker, ana, evlat, sevgili, torun her hangi bir dokunuş kalbe dokunursa şiir oluyor akıyor …

7. Beğendiğiniz ve kitaplarını okuduğunuz bir yazar var mı?

Çok kitaplar okudum çocukluğumdan bu yana hep Azerbaycan yazarlarının, Dünya edebiyatı yazarlarını çok okudum sevdiğim eserler  Giovanni Boccaccio - Decameron , Daniel Defonun -Robinzon Kruzo, Viktor Hüko-Sefiller

…Türk edebiyatından en çok Reşat Nuri Güntekin - Dudaktan kalbe eseri ve bir çok eserleri severek okudum …

8. Peki yazarlarla görüşme imkânınız oldu mu? Bir araya geldiniz mi hiç?

Çok oldu - 2014 ci yılında Antalyada  Dünya Uluslararası Şairler buluşması ve tekraren Ankara da Baküde proje ve festivallara katıldım, bir çok şair, yazarlarla söyleşiler yaptık, şiirler okuduk. Dünyanın bir çok yerinden gelmiş sanat, elm, edebiyat adamları ile birlikte olmak duygusu çok güzel. Ben 2014 yılından ‘‘Ankara Sanat Platformu’’ Azerbaycan Temsilçi Başkanı olarak Ankara Sanat Platformu Başkanı sevgili Sultan Özateş hanımla birlikte  işimi devam etdirmekdeyim. Ankara Sanat Platformu büyük bir aile olarak etrafında sanat elm, bilik adamlarını toplayarak onları dünyaya tanıtmaktadır. Kitab ,sergi, resim ,el işlerimizi, geleneklerimizi dünya ve iki ülke arasında yürütmekdedir Bu hüsusta sevgili Sultan hanımın büyük emeği var .

9. Konularınızı nasıl seçiyorsunuz?

Konular beni seçer bazen de ben onları seçiyorum kalp bir şeye konduysa ben onu yazarım ve seslendiririm. Bu arada çok güzel sesim var şarkı söylemeyi çok severim. Sarıgelin şarkısını çok sever okurum o yüzden ismim hem Azerbaycanda hem Türkiyede Sarıgelin olarak da çağrılır .

10. Peki son olarak Buradan okurlarınıza seslenmek isteseniz

Kitab okusunlar, güzel olan her şeyi sevsinler. Dünya elm, sanat, güzellik, marhemet, aşk üzerinde kurulmuş bunlar olursa hayatları güzel olur. Güzel hayat, güzel sanat, güzel yaşam dilerim her kese sevsinler sevilsinler. Bu kadar. Size de teşekkürümü bildirirem bana zaman ayırdınız hoş oldu Allah korusun .

 

Nümüne şiirler

HƏR TÜRK BİR ƏSGƏR DOĞULUR

Qüdrətə bax ,heyrətə bax

İlahidən nemətə bax ,

Hər türk bir əsgər doğulur

Türk oğlunda qeyrətə bax .

 

Böyür cəngi havasında

Qartalların yuvasında ,

Hər türk bir  əsgər dogulur

Sirri xəmir ,mayasında .

 

Qorxmaz ,mətin hər addımı

Türk yazır göy –yer  adını ,

Hər türk bir əsgər doğulur

Tanrı verir muradını .

 

Yanmaz odda, batmaz suda 

O ,şahin uçar  havada ,

Hər türk bir əsgər doğulur

Qalib çıxar, hər  davada .

 

Dağ tərpənir yeriyəndə

Düşmən qaçır ,görünəndə ,

Hər türk bir əsgər doğulur

Hakim odur ,yer üzündə .

 

Haqqı söylər ,haqqdan keçməz 

Yaltaqlıqdan köynək geyməz

Hər türk bir əsgər doğulur

İrqi –seçkiliklər bilməz .

 

Torpaq , vətən əmanəti

Ay –ulduzu şəhadəti

Hər türk bir əsgər doğulur

Analardır ibadəti .

 

Qorx sən ondan mənfur düşmən

Hər an sənə  biçər kəfən ,

Hər türk bir əsgər doğulur

And- məsləki bəşər , vətən .

 

Türk bayrağı türkümündür 

Ne mutlu türküm deyilir , 

Hər türk bir əsgər doğulur

Bozqurdluq irs ,seçimidir  .

 

İndi söylə nədir sözün

Türk oğlu, türk qardaşına ,

Hər türk bir əsgər doğulur

Vur sən vur ,bərk vur başına .

 

Bax  tarixim oxlan  tamam

Göytürk tanrım, köküm tamam

Hər türk bir əsgər doğulur

Türk oğluyam türkəm tamam .

 

Turanıma yolu açıq

Millətimə qolu açıq

Hər türk bir əsgər doğulur

Allahına əli açıq .

 

Qalx ayağa türküm gəlir

Köküm ,nəslim ,irqim gəlir

Hər türk bir əsgər doğulur

Türkəm ,türkəm ,türkəm deyir .

Türkəm ,türkəm ,türkəm deyir .

12.12.2020

 

 

İLHAM İLƏ ƏRDOĞAN