KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-01-2021 13:35   Güncelleme : 03-01-2021 13:35

Ege İnci'nin Yazar Kübra Avcı ile Röportajı

İzmir Bergama da lise eğitimimi tamamladım.Tokat Erbaa MYO. İşletme bölümünden mezun oldum ve dikey geçiş ile lisans eğitimimi tamamladım.

Ege İnci'nin Yazar Kübra Avcı ile Röportajı

 

 

1_Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1982 Safranbolu doğumluyum.Ilk ve orta öğrenimimi Karabük'te tamamladıktan sonra, İzmir Bergama da lise eğitimimi tamamladım.Tokat Erbaa MYO. İşletme bölümünden mezun oldum ve dikey geçiş ile lisans eğitimimi tamamladım.15 yıl özel sektörde , yönetici ve sorumlu olarak çalıştım.Şuanda da eşim ile beraber gayrımenkul sektöründe çalışmaktayız. İzmir Çandarlı Yarımadasında eşim ve oğlum ile yaşamaktayım.

2_Gerçek bir hayat hikayesi kaleme aldınız.Bunun zorlukları yada kolaylıkları var mı?

Hikayeyi ayrıntılarını hic bilmeden birkaç cümle özetle dinlediğimde aylarca aklımdan çıkmadı.Bu hikayeyi yazmaya karar verdiğimde , hikayenin kahramanını ikna etme çabam biraz zordu.Daha sonrasında uzun uzun görüşmelerimiz oldu.Aile bireyleri ile görüşüp her ayrıntıyı not ettim.Defterim ve kalemim hergün çantamda dolaşıyordum.Hikaye kahramanı benden çok uzakta ikamet etmekte.O yüzden telefonla görüşerek müsaade ettiği şekilde isimleri,şehirleri ayarladım ,bilinmesini istemediği konuları çıkarttık bunlar için devamlı irtibat halinde olmak zorundaydık.Zor olan bu görüşmeler kısmıydı sanırım. Kolay olan hikayeyi , olayı, karakterleri anladıktan sonra benim tüm bunları kağıda döktüğüm kısmıydı.

3_Kitabınız basıldığında ilk kim yada kimler okudu?

İlk hikâyenin kahramanı " Yaman" okudu.Tebrik etmek için aradığında ağlıyordu.Daha sonra 5 kişi kontrol etti , eşim okudu.Okuduğu ilk roman kitabıydı ve son olmadı.Yayınevi editörü okudu ve basıldı.

4_"Nemrut'un Çocukları"ilk kitabınız.Yazmaya nasıl karar verdiniz?

Evet ilk kitabım.Hazırda basılması bekleyen ikinci kitabım " Vuslat" şuanda bekliyor. Ben okul yıllarımdan yazma ile ilgili yeteneğim olduğunu biliyordum.Fakat hiç kitap olarak yazmayı düşünmemiştim.Gazetede köşe yazarı olmalısın diyen çok olmuştur ama hiç girişimde bulunmadım. Yaman'ın hikayesini duyduğumda "Kitap yazacak birisine anlatsan roman olur, senarist duysa dizi olur, sinema filmi çekilir" demiştim.Kendimin yazacağını düşünmeden. Çok detay anlatmadan birkaç cümle ile özetleyeyim.Eşim ile beraber çocukların yüzünde tebessüm bırakmayı seviyoruz.Elimizden geldiğince ihtiyacı olan çocukların ruhuna dokunmak bizi mutlu ediyor.Hastanede yatmakta olan bir yavrunun teşekkür fotoğrafı geldiğinde ben bu çocuklar için daha fazla ne yapabilirim?sorusunun cevabı olarak yeteneğimi kullanmaya ve anlatsan roman yazarlar dediğim kişiyi aramaya karar verdim.Yazdım.Kitabın gelirinin tamamını küçük yüzleri mutlu etmeye devam ediyor.

5_Sevdiğiniz yazarlar kimler?Sevmediğiniz tarz kitaplar var mı?

Müteahhit ev yapar ama her evi aynı yapmaz, hepsinde farklılıklar vardır.En benzerini yapsa bile konumu farklıdır.Herkes tercihine göre farklı evi beğenebilir.Bazılarını çok , bazılarını az beğenebilir. O yüzden ben her eser sahibinin tüm eserlerini görmemiş olduğumu varsayarak eser sahibi yerine, beğendiğim eserleri sıralamak isterim. Yeni kitapları okudukça ,eski okuduğum kitaplarda bulunan detayları çabuk unuturum.Bu yüzden okuduğum kitabı beğendiysem özet çıkartırım. Aklımdan hiç çıkmayan , günlerce etkisinde kaldığım 5 kitap da aşağıdaki listede. Mustafa Kemal,Üç Kız Kardeş, İnce Memed serisi,Ateşten Gömlek, ,Kardeşimin hikayesi,Bin Muhteşem Güneş,Uçurtma Avcısı,İncir Kuşları, Suç ve Ceza,Kelebek,Kızım Olmadan Asla, İçimizdeki Şeytan,Zümrüt Meleği, Esir Şehirde Bir Kadın,Mahrem, Adı Aylin, Kanadı Kırık Kuşlar, Serenad ,Piruze, Piraye,Böğürtlen Kışı, Kor adası, Erik Ağacı, Büyük Yalnizlık ..Her tarz kitap okumaya çalışıyorum.Beğendiklerimin listesi çok daha uzun. Beğenmediğim tarz kitap yok demek isterdim ama maalesef sokak edebiyatı,argo kelimelerin çok kullanildığı kitaplardan çabuk sıkılıyorum ve sonuna ulaşmakta zorlaniyorum.

6_ Son olarak okuyucularınıza ne söylemek istersiniz?

Hepsine saygı ve sevgilerimi iletiyorum.Okumayı hiç sevmiyorum diyen kişinin bile , doğru yer ve doğru zamanda ve doğru kitapla günde 2 sayfa dâhi olsa başlamasını öneririm. Bir zaman sonra en yakın dostlarınız arasında kitap ısimleri yer almaya başlayacaktır.Siz yeterki isteyin.Yaşınız , yaşantınız hiç engel değil.Okumak bir nevi terapidir.Bakış açınız değişir, kelime dağarcığınız artar , ufkunuz genişler, stresten arınırsınız, ruhunuz dinlenir.Özellikle yakınlarıma ve en sevdiklerime, anksiyetesi olan arkadaşlarima da hep söylerim." Tv ve sosyal medyaya ayırdığınız vaktin bir kısmını kitap , (gazete, dergi vs. ) okumakla değerlendirin ." Nemrut'un Çocukları kitabımı okurlarsa her türlü eleştiriye acik olduğumu bilmelerini ve sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşıp rahatlıkla görüşlerini yazmalarını rica ederim. Kübra Mete Avcı facebook ve kubraavci2020 instagram hesabımdan bana ulaşıp görüşlerini yazabilirler. Sevgilerimi gönderiyorum.

Keyifli okumalar dilerim...