KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 09-01-2021 12:19   Güncelleme : 09-01-2021 12:19

Ege İnci’nin Yazar Fatma Gürsoy İle Röportajı

Adım Fatma Gürsoy. Uşak’ın Karahallı ilçesinde matematik öğretmeni olarak çalışıyorum

Ege İnci’nin Yazar Fatma Gürsoy İle Röportajı

 

1.Kısaca kendinizi anlatır mısınız?

Adım Fatma Gürsoy. Uşak’ın Karahallı ilçesinde matematik öğretmeni olarak çalışıyorum. Hayata renk ve ahenk katan her şeyi seviyorum.

2.Ne kadar zamandır yazıyorsunuz?

Yazmaya ortaokul yıllarında günlük tutarak başladım. Üniversite yıllarımda günlük tutmak farklı bir şekle çevrildi. Günlük tutmak yerini karakalem çizimler yapıp altına da kendimi motive etmek amaçlı yazılar yazdığım bir forma dönüştü. Üniversitenin son yıllarında da şiirlere dönüştü. Yaklaşık 15 sene dönem dönem şiirler yazdım.

3. Yazmanızda en büyük etken nedir?

Duygularımı doğru ve etkili bir şekilde aktarabilmek. Kendime ve başkalarına farklı bakış açıları sunabilmek ve empati yoluyla anlaşabilmek. Yani yazmak benim için bir iletişim şekli.

4. Yazarken çektiğiniz en büyük zorluk nedir peki?

Bu işin olmazsa olmazı ilham ve o herhangi bir yerde sizi bulabiliyor. Hazırlıklı olup elinin altında bir not defteri bulundurmak ve sıcağı sıcağına yazmak en güzeli ama bu benim başaramadığım bir nokta.

5. Kitabınız daha çok hangi yaş gruplarında ilgi çekiyor?

Kitapta her yaş grubuna hitap edebilecek içerikler mevcut.

6. Yazarken ilham aldığınız şey nedir? Bir kişi olabilir bir nesne olabilir. O ilham periniz size ne olunca geliyor?

Farklı sebeplerle çok farklı yerlerde ilham perim fısıldayabiliyor. Bazen de bu kaynak şarkılar, okuduğum herhangi bir şiir ya da çok etkilendiğim bir film olabiliyor. Salt tecrübe çok sınırlı bir içerik oluşturur. Somut bir sebebe de gerek yok aslında. Somut yaşantılardan ziyade hissiyat daha değerli.

7. Beğendiğiniz ve kitaplarını okuduğunuz bir yazar var mı?

Çok var. Sabahattin Ali’nin sosyal tespitlerini ve tasvirlerini çok etkili bulurum. Benim için Sabahattin Ali’nin muadili Kırgız yazar Cengiz Aytmotov’dur, onu da çok severek okurum.  Reşat Nuri Güntekin çok akıcı yazar, onu okumak bana huzur verir. Amin Maalouf’un kullandığı yazı dili de oldukça akıcıdır. Khaled Hosseini okurken gözyaşlarımı tutamam. Necati Cumalı ise lise dönemimde bana Acı Tütün romanının sonuç kısmıyla rehber oldu. Hayatla ilgili yargılarımı belirlememde yadsınamayacak derecede önemlidir benim için. Şair olarak ise İsmet Özel, Haydar Ergülen, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt’ı severek okurum.

8. Peki yazarlarla görüşme imkânınız oldu mu? Bir araya geldiniz mi hiç?

Ne yazık ki olmadı.

9. Konularınızı nasıl seçiyorsunuz?

Hayata temas eden her konu, dert, heves, özlem, hayal kırıklığı, sevinç seçimlerimi belirler. Gün içinde çok farklı ruhsal ve bilişsel süreçlerden geçiyoruz. Bazen bu süreç biri üzerinde çok yoğunlaşıyor ve somutlaşıyor.

10. Peki son olarak Buradan okurlarınıza seslenmek isteseniz ne derdiniz?

Hayatı çözüm eksenli olarak yaşayın. Sanattan ve güzelliklerden asla vazgeçmeyin. Hayatı değiştiren küçük estetik dokunuşlardır. Detaylardaki güzellikleri yakalamak gerek. Hayatta en önemli şey öğrenmek, öğretmek ve sevgi. Umarım hayatı bunlarla deneyimlersiniz. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.