GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-02-2021 14:27   Güncelleme : 23-02-2021 14:27

ÇIPLAK ARAMA VE ŞAPKA KANUNU VİCDANLARI SIZLATIYOR

MAZLUMDER Kayseri Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av. Sena ÖZDEMİR, Çıplak arama ve Şapka Kanununun vicdanları sızlattığını belirten basın açıklaması şöyle:

ÇIPLAK ARAMA VE ŞAPKA KANUNU VİCDANLARI SIZLATIYOR

 

 

"Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana cezaevlerine giren hükümlü ve tutuklulara uygulanan, son yıllarda gündemi çok meşgul eden konulardan biri çıplak arama uygulamasıdır.

 

Özellikle darbe dönemlerinde daha fazla uygulanan Cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların ve milletvekillerinin gazeteci ve siyasetçilerin cezaevlerine girişte muhatap olduğu ama; utançlarından dolayı kamuoyuna duyurmadığı bu uygulama bir hukuk ve insanlık ayıbı olarak ne yazık ki uygulanmaya devam ediyor.

 

Buna benzer garip, garip olduğu kadar da düşündüren bir kanunda bugün uygulamada hiçbir geçerliliği olmamasına rağmen hayatiyeti devam eden Şapka Kanunudur. Bugün Cumhurbaşkanından, tarlasını işleyen çiftçi vatandaşımıza, dağda hayvanlarını otlatan çobanımıza kadar günlük hayatımızda muhalefet ettiğimiz (şapka giymeyerek) Şapka Kanunu ne yazık ki rahmetli İskilipli Atıf Hoca'nın idamından bugüne yürürlükte kalmaya devam etmektedir.

 

Mazlumder Kayseri Şubesi olarak! Varlığı ile anayasaya tamamen aykırı olan, uygulaması ile cezaevi gören kadın erkek tüm insanlarımızın haysiyet ve onurunu rencide edip temel insan haklarına aykırı olan Şapka Kanunu ve cezaevlerinde detaylı arama (çıplak arama) yönetmeliğinin derhal kaldırılarak devletimizi ve insanımızı bu insanlık ayıbından kurtarması için siyasi partileri, TBMM'yi, Adalet Bakanlığını ve hükümeti göreve davet ediyoruz.

 

GARA KATLİAMI İNSANLIĞIN KATLİAMIDIR

 

Kuzey Irak'ın Gara bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin silahlı PKK terör örgütüne yönelik operasyonu sırasında bir mağarada daha önceki yıllarda PKK tarafından kaçırılarak alıkonulmuş 13 sivil ve silahsız vatandaşımızın kurşunlanmış cenazelerine ulaşıldı.

 

Yıllar önce kaçırılıp rehine olarak insanlık dışı ortamlarda hürriyetlerinden mahrum bırakılıp ailelerine ve kendilerine olmadık psikolojik zulümler yaşatılan bu insanlar eli kanlı ve silahlı örgüt militanlarınca silahlı kuvvetlerin operasyonu sırasında omuz ve başlarından vurularak ve tüm uluslararası hukuk ayaklar altına alınarak acımasızca katledildiler.

 

Mazlumder Kayseri Şubesi olarak! Tamamen savunmasız ve masum bu insanlara karşı PKK silahlı örgütünün yaptığı katliamı insanlık ve insan haklarına saldırı olarak değerlendiriyor şiddetle kınıyoruz.

Katliamda hayatını kaybeden masum sivillere Allah'tan rahmet ailelerine başsağlığı diliyoruz"