GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-01-2021 00:44   Güncelleme : 24-01-2021 00:56

CHP GENÇLİĞİ GAZETECİ UĞUR MUMCU'YU SAYGIYLA ANDI

CHP Kayseri Gençlik Örgütleri İl Başkanı Eda Albayrak, Gazeteci Uğur Mumcu'yu 28 nci ölüm yılında saygıyla andı. "Halkın vicdanının katlinden bu yana tam 28 yıl geçti" diyen Eda Albayrak, basın açıklamasında şunları dile getirdi:

CHP GENÇLİĞİ GAZETECİ UĞUR MUMCU'YU SAYGIYLA ANDI

"Halkın vicdanının katlinden bu yana tam 28 yıl geçti. Yaşamı boyunca verdiği mücadele ile doğruları ve gerçekleri yazmaktan bir an olsun vazgeçmeyen ve bu yolda canı terkeden Uğur Mumcu bir demokrasi şehitidir. Üniversite özerkliğinin, demokrasinin, hukuk devletinin, düşünce özgürlüğünün sarsılmaz savunucusudur. Bunların yegane şartının bağımsız bir Türkiye iradesi olduğunu çok iyi kavramıştır. 

Mazlumların safında, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı durmuştur.  12 Eylül karanlığının ardındaki cumhuriyet düşmanlığını, sözde Atatürkçüleri; yüzlerine geçirdikleri maskelerden tanıyordu. Kurtuluş Savaşıyla kazanılıp Lozan’da tescillenen ulusal bağımsızlığın, laik demokratik düzenin karşısına; işbirlikçiler tarafından örülen teokratik diktayı gördü ve cumhuriyet devrimlerinin ışığında bir kavganın öncüsü oldu. 

Dürüst, doğru, tarafsızca  Boran kuşu kadar özgürce yüreğini ortaya koyarak yaptığı gazetecilik mesleğinin itibarını korumak ve halkın doğru haber almak hakkı için; özgür kalemi ile düzeni çürütenlerin, halkı semirenlerin korkulu rüyasıydı. Tüm bunların akabinde 24 Ocak 1993’te, ‘karanlık güçler’ tarafından vahşice katledildi. Bir keskin kalem, bir kırık gözlük ile

yürekli yiğitlere onurlu bir hatıra, mücadele bıraktı.

Uğurlar olsun, saygı ile...

Düşüncelerini özgürce ifade eden, emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana olan gazetecilerimizin; iktidar erki tarafından hedef alınmadığı, tehditle, gözaltına alınarak, tutuklanıp cezaevine konulmadığı ve faili meçhullere kurban gitmediği bir ülke hayali için mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Gazeteci yazar Uğur Mumcu ile aynı günde, 2001 yılında yanındaki 3 polis memuru ile görevi başında şehit edilen Diyarbakırlıların hakkını yedirmeyen, onların babası Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın onurlu anısına saygı ile, asla unutmayacağız! "