SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-04-2021 21:22   Güncelleme : 12-04-2021 21:34

BAKAN KOCA: SALGINDA EN ZOR DÖNEMİ YAŞIYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemide en zor dönemi yaşadığımızı belirtirken vatandaşların morallerini yüksek tutması tavsiyesinde bulundu.

BAKAN KOCA: SALGINDA EN ZOR DÖNEMİ YAŞIYORUZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Koca, "Kovid-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici." dedi.

Aşının 42 gün sonra etkisinin ortaya çıktığını ve bu olumlu gelişmelerin etkilerini görmeye başladıklarını kaydedem Koca, "Dünya'da aşılamada 6 ncı sıradayız" dedi

Pandemide zor bir dönemden geçtiğimize dikkat eden Koca, vatandaşlara morallerini yüksek tutmalarını ve aşılarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Koca: "Bilim Kurulu Ramazan'da nasıl tedbirler alacağımız konusundaki önerileri Cumhurbaşkanımıza sunacağız, Sayın Cumhurbaşkanımız yarın Kabine Toplantısı sonrası açıklayacak. Ancak Ramazan ayının önemli tedbir içeren bir ay olarak görmeliyiz. Yeni bir PİK dönemin geçiriyoruz. özellikle bulaş dönemi çok hızlı ve yoğun. mutlaka tedbirleri artırmalıyız" dedi.