GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-01-2021 21:04   Güncelleme : 02-01-2021 21:12

ATİLA; EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET ALTINDA KALMASIN

DİSK EMEKLİ-SEN Kayseri Şube Temsilcisi Metin ATİLA, Ocak 2021'de belirlenecek emekli maaş zamlarıyla ilgili çağrı yaptı. "En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında kalmasın" diyen Atila şu açıklamayı yaptı:

ATİLA; EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET ALTINDA KALMASIN

"DİSK Emekli-Sen Emekli Ücretlerine Yapılacak Zamlara İlişkin Basına ve Kamuoyuna Açıklamamızdır; 4 Ocak Pazartesi günü TÜİK “resmi enflasyon oranını” açıklayacak. Onlar daha açıklamadan biz söyleyelim: Alıştığımız üzere yine sayılara takla attırılacak ve ülkenin gerçekliğinden tümüyle kopuk bir enflasyon oranı açıklanarak işçilerin, emekçilerin ve emeklilerin yaşam şartları göz ardı edilerek yeni zam oranları ilan edilecektir.
Ülkede dört kişilik bir aile için açlık sınırı 2 bin 590 lira ve yoksulluk sınırı 8 bin 436 lira iken asgari ücretlilere yapılan zam ve TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla beraber emeklilere yapılacak zam oranlarının emeklileri ölüm sınırına iteceği açıktır.

Birileri, işçi sınıfının, kıt kanaat geçinerek patronlara, Hükümete boyun eğmesini istemektedir!
Birileri, emeklilerin evlerinde, üstelik böylesi zorlu bir pandemi sürecinde, ellerine geçmeden eriyen üç kuruş ile ölümü beklemesini istemektedir!

Söylemiştik ve tekrar ediyoruz:
Biz bir an olsun yılgınlığa düşmeyeceğiz!

Her sene emeklilere zam müjdesi haberleriyle donattıkları yandaş basınları bu seneyi de bir istisna olarak görmediler ve bir araştırmaya göre 365 günün 306 günü emeklilere zam müjdesi sürmanşetiyle çıktılar. Bunu yapmak zorundalar. Çünkü biz bu ülkenin 13 milyon işçi ve emekçi emeklileriyiz! Güçlüyüz ve haklıyız!"