EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-11-2021 15:25   Güncelleme : 04-11-2021 15:28

16. KAYSERİ TARIM FUARI AÇILDI

OSB Başkanı Murat Yibur 16. Kayseri Tarım Fuarı açılışında şu bilgileri verdi

16. KAYSERİ TARIM FUARI AÇILDI

Bu yıl 16’ıncısı gerçekleştirilen Kayseri Tarım ve Hayvancılık Fuarı ve aynı anda yapılacak olan Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Fuarı’nın şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Tüm katılımcıları Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulumuz adına sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Sizleri, Türkiye’nin en önemli üretim üslerinden birisi olan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğumuzu da belirtmek isterim.

Kıymetli Davetliler,

Kayseri önemli bir sanayi kenti olduğu gibi, aynı zamanda önemli bir tarım kentidir. Ayçekirdeği, kabak çekirdeği gibi ürünlerde Türkiye lideri, pek çok üründe ilk 10 il arasında bulunan bir şehirde yaşıyoruz.

Çok daha iyi noktalarda olabileceğimizi biliyoruz ve bu doğrultuda çalışmaların yapıldığını da memnuniyetle izliyoruz.

Çünkü, tarımsal üretim aynı zamanda milli bir meseledir.

Tarım sektörü; ülke nüfusunun sağlıklı beslenmesinin yanı sıra, milli gelire ve istihdama katkı sağlaması, tarıma dayalı sanayimizin hammadde ihtiyacının karşılanması, ihracata katkı sağlaması ve hatta sanayiye sermaye aktarması açısından çok önemli bir sektördür.

Tüm bu etkenler nedeniyle tarım ürünleri bugünkü dünyada stratejik bir silah haline de gelmiştir.

Böylesine önemli bir sektörün çok daha fazla gelişmesini sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Teknoloji ve ARGE çalışmalarına daha fazla önem vererek hem üretimde, hem üretilen ürünlerin işlenmesinde hem de günümüzde ağırlık kazanan organik tarımda daha iyi noktalara gelmek için elbirliği ile gayret göstermeliyiz.

İşte bu anlamda fuarlar çok önemli görevler üstlenmektedir.

Üreticilerimizi teknoloji ile buluşturan fuarlar, üretimin ve kalitenin artmasına, yeni pazarlar bulunmasına ve bilgi paylaşımına katkı sağlamaktadır. Bu anlamda açılışını yapacağımız Tarım Fuarı’nın Kayseri ve bölgemizdeki üreticilere çok önemli fayda sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Değerli Katılımcılar,

Bugün Tarım Fuarı’na ev sahipliği yapacak olan Kayseri OSB Tüyap Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi, ülkemizin en önemli fuar merkezlerinden birisidir.

30 bin metrekare kapalı alanı, 15 metre yüksekliği ve 1500 araçlık otoparkı ile Türkiye’nin en modern fuar merkezlerinden birisine sahibiz. 

Böylesine önemli bir eseri şehrimize ve ülkemize Kayseri Organize Sanayi Bölgesi kazandırmıştır. Emeği geçenlere içtenlikle teşekkür ediyorum.

 

 

 

Eserler kalıcıdır ve bu eserler insanımıza hizmet için vardır.

Bu anlamda fuar merkezimiz de çok önemli etkinliklere ev sahipliği yaparak, farklı sektörlerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi nedeniyle bugüne kadar planlanan fuarlar yapılamamıştır; ancak pandeminin etkisini azaltmasıyla birlikte çok daha fazla fuar düzenlenecek ve bu fuarların etkisiyle ilimiz ekonomisi daha hızlı gelişecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha fuarımızın hayırlara vesile olmasını, üreticilerimize ve şehrimiz ekonomisine katkı sağlamasını diliyorum.